Tarihte Kullanılmış Tüyler Ürpertici Maskeler

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
Katılım
Şub 5, 2020
Mesajlar
643
Beğeniler
1,158
Puanları
93
#1

Geçmişte maskelerin birçoğu savaş alanlarında koruma amaçlı kullanılmışsa da birçoğu akıl almaz yerlerde kullanılmıştır. Tarihte kullanılan maskelerle ilgili sadece tek bir ortak özellik vardır o da hepsinin korkunç bir görünüme sahip olmasıdır. Maskelerin arasındaki diğer farkları galeriyi okuduktan sonra sizlere bırakıyoruz.

1- Veba Maskesi

Tarihin en tehlikeli hastalıklarından ‘kara veba’nın koku yoluyla bulaştığına inanan doktorlar, kendilerini hastalardan korumak için içi lavanta dolu bu korkunç maskelerle dolaşıyordu.

2- Mickey Mouse Gaz Maskesi

Japonya'nın ABD'ye Pearl Harbor saldırısını gerçekleştirmesinin ardından siviller önlem almak için gaz maskeleri kullandı. Fakat çocuklara o korkunç gaz maskelerini taktırmanın zor oldğunu düşününen Disney şirketi hemen harekete geçti. Çocuklar için Mickey Mouse Gaz Maskesini tasarladı. Bu maskeden toplamda da 1000 adet üretildi.


3- Samuray Yüz Maskesi

Bu maske tarihteki usta savaşçılardan samurayların yüzlerini korumak için kullandığı maskedir. 'Mempo' adı da verilen bu maskeler, usta savaşçıların hem yüzlerini korumak hem de savaş sırasında güvenliklerini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.


4- 1900 Era Cadılar Bayramı Maskesi

Cadılar bayramı için tasarlanan bu maskeler 1900'lerde yaratıcılığı ile herkesi korkutmaya yetmiştr. İşin kötü tarafı da çocuklar bir süre cadılar bayramı kutlamalarında bu kostümlerlerle korkunç bir şekilde gezmişlerdir.

5- Visard

16. yüzyılda bayanlar tarafından beyaz tenin zenginlik göstergesi olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle beyaz tenin kalıcılığını sağlamak ve ciltlerini korumak isteyen bayanlar dışarı çıktıklarında bu maske ile dolaşıyor ve korkunç bir görünüme sahip oluyorlardı.


6- Murmillo Gladiator Maskesi

Murmillio, Roma İmparatorluğu döneminde savaşan bir asker türüdür. Bu savaş askerlerinin kafasını korumak için kullandığı maskeleri hepimiz savaş tarihi filmlerinden anımsarız.


7- Azarlama Makesi

İngiltere, Galler ve İskoçya'da 16. ve 17. yüzyılda kullanılan bu maske için kadınları cezalandırma enstrümanıdır diyebiliriz. Kadınlara bu maskeyi taktıran sebep ise; büyücülükle ilgilenmeleri, dedikodu yapmaları ve halk arasında yaptıkları dırdır vari konuşmalarıdır.


8- Calico Hood

Bu maske 1842 ile 1929 yılları Avustralya'sındaki ağır ceza hapishanelerinde kullanıldı. Azılı mahkumlar bu hapishanede 23 saati hücrelerinde geçirip sadece 1 saat hücre dışına çıkabiliyorlardı. Mahkumlar çıkabildikleri 1 saatte de bu maskeyi takmak zorunda kalıyorlardı.


9- I. Dünya Savaşı Tank Maskesi

Oldukça eski bir görünüme sahip olan bu maske I. Dünya Savaşında kullanılmıştır. Tank sürücülerini dış etkenlerden korumaya yönelik tasarlanan bu maske biraz ortaçağ görünümüne sahiptir.


10- Kirli Köle Maskesi

Belki de bu galerinin en acı maskesi budur. Bir hayat düşünün hem köle olarak zorla getiriliyorsunuz hem de maske takmak zorunda bırakılıyorsunuz. Afrika'dan toplanan kölelerin sahipleri kölelerden hastalık bulaşmaması için onlara bu şekilde maske takmışlardır.
 

tunahan43

Torrent-Oyun.com
Katılım
Eki 2, 2017
Mesajlar
2,140
Beğeniler
368
Puanları
83
#2
Veba maskesi dışında ilk defa görüyorum veba maskesinide AC sağolsun zamanında çokca görmüştüm.
 

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt