Sıcaklık Derecesi

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
Ryzen 5 2600 işlemci kullanıyorum kasam everest x line rainbow askerden yeni geldim ve oyun oynarken fan cok hızlı dönüyordu ve ses cıkartıyordu ısı değerlerini kontrol ettiğimde NFS heat 1 saat 20 dakika oynama süresinde 84 derecelere gelmiş daha önce böyle bir ısı görmedim stok fan kullanıyorum eksoz fanı harici kasanın üst tarafa takılı 2 fan var xigmatek boş da 50 52 derece arası oynama yapıyor 6 ay açılmadığı için termal macun işlevini kaybetmiş olabilirmi daha sistem yeni 1 sene olmadı
Boşta.png

BLinDExecutioneR

Keep Calm and İgni
Kasanın hava durumunu bilmiyorum ancak ekran kartı sıcaklık değerlerinizide söyler misiniz? Genel bir ısınma var büyük ihtimalle msi afterburner tarzı bir uygulamayla takip edin sıcaklık değerlerini. Macunun 6 ayda işlevsiz hale geleceğini sanmıyorum.

Kasanın hava durumunu bilmiyorum ancak ekran kartı sıcaklık değerlerinizide söyler misiniz? Genel bir ısınma var büyük ihtimalle msi afterburner tarzı bir uygulamayla takip edin sıcaklık değerlerini. Macunun 6 ayda işlevsiz hale geleceğini sanmıyorum.
Ekran kartı sıcaklığı boş da 35 ile 37 derece yük altında 68 ile 70 arası gidip geliyor

benim laptop 95 dereceye çıkıyor o bir şey mi bir fan dönüyor sanırsın havalanının yanındayım

Xanteus

Seviye 5
benim laptop 95 dereceye çıkıyor o bir şey mi bir fan dönüyor sanırsın havalanının yanındayım
Bildiğim kadarıyla PC ısısı 95-100ü gördüğünde kendiliğinden kapanır ama neyse
Ekran kartı sıcaklığı boş da 35 ile 37 derece yük altında 68 ile 70 arası gidip geliyor
Gene bildiğim kadarıyla boşta ki sıcaklık çok fazla amd kullanıyorum RX modeli fazla ısı yapan bende boşta 20-30 arası oyun oynarken max 80'e çıkıyor kasanın içi tozlanmış olabilir onun dışında teknik bilgim yok üzgünüm :D

O değer iyi birşey değil haberin olsun.
Bende de dizüstü var yük altında max gördüğüm 78 derece zorlandığı zaman o da.
Boşta 38 derece falan.
95 derece baya sıkıntılı.
İntel işlemcim var bu arada.

O değer iyi birşey değil haberin olsun.
Bende de dizüstü var yük altında max gördüğüm 78 derece zorlandığı zaman o da.
Boşta 38 derece falan.
95 derece baya sıkıntılı.
İntel işlemcim var bu arada.
ilk aldığımda baya araştırdım gayet normalmiş sabit 95te kalmıyr tabı 80 ile 95 arasında gidiyor lakin gaming laptoplarda çoğu kullanıcının durumu böyle tek tavsiye soğutucu kullanın veya çok fazla oynamayın dinlendirin diyorlar

BLinDExecutioneR

Keep Calm and İgni
qweq
Boştaki sıcaklık fazla ancak yük altında ideal sıcaklığında. Kasanın içerisini temizleyip fan soketinde sıkıntı olup olmadığına göz atabilirsiniz hocam. En kötü bios sıfırlaması yapar yeni bir macun sıkabilirsin. Stock fanlar işini ideal yapacak şekilde tasarlanıyor. Sıkıntı fanda da olabilir custom fan alınabilir.
Birde yan kapağı açık kullanıp gözlemle diğer parçalar normalken işlemcinin ısınması, o bölgede sıkıntı olduğuna işaret bana kalırsa.

ilk aldığımda baya araştırdım gayet normalmiş sabit 95te kalmıyr tabı 80 ile 95 arasında gidiyor lakin gaming laptoplarda çoğu kullanıcının durumu böyle tek tavsiye soğutucu kullanın veya çok fazla oynamayın dinlendirin diyorlar
Hocam 95 i bulmuşken yumurta falan kırın üstünde isterseniz naughty:.
95in normal olduğunu hiç sanmıyorum. Bana kalırsa 85 üstü parçalara oldukça zararlıdır.

Bende sarı gösteriyor 78 dereceyi uyarı niteliğinde bilemiycem artık kaç dereceye kadar normaldir onlar.
Çok ısınınca da oyunlarda performans kaybı yaşıyorsun öyle bişi oluyor ve çok can sıkıcı oluyor.
Yaz günleri eyvah eyvah origins te bi fps drop alıyordum öyle böyle değil.

intel işlemciler 110 dereceye kadar çalışır demiş bir arkadaş,doğrudur ancak o derecelerde ne kadar performanslı çalışır bunuda söylemek lazım.

İster intel olsun ister amd farketmeksizin "stabil çalışma" sıcaklıkları vardır ve bu oranların üstünde sıcaklıklar yaşanırsa işlemcinin performansı düşer.

Tam yük altında "en sağlıklı şekilde" bir işlemcinin çalışma kapasitesi 60-65 derecedir.65 derece üstüne çıkıldığı anda oyunlarda drop sıkıntıları yaşanmaya başlar.70-80 derecelerde ekran kartınız orta seviye bir kart ise bir şekilde oyunu oynarsınız ancak yüksek gereksinimli oyunlarda ise drop sıkıntıları ve pc kitlenmeleri kaçınılmaz olur.Bir pc sıcaklıktan ötürü kitleniyor ise bu işlemcinin yüksek sıcaklıklardan yanmamasını sağlamak için sistemin kendini koruma altına alması demektir ve genelde pc kitlenmeleri işlemcinin anlık olarak aşırı yüke gelip sıcaklığının kritik seviyeye yine anlık şekilde geldiği anlarda yaşanır.

Stok fanların ömrü maalsef maksimum 2 yıldır.2 yıl sonra performansı düşer.Temzlik vs yapmak sadece günlük işleri yapmak için yeterli olur,oyun oynama içinse yeterli hava akımı sağlanmadığı için işlemci sıcaklıkları sorun yaratır,çaresi işlemci soğutucusunu yenilemektir.

İşlemci macunları ise mucize yaratıcı elementler değildir,en fazla 2-3 derece fark yaratır ama sürülmessede olmaz.2-3 yıl gideri vardır ama yıllık olarak tazelenmesi yerinde olur.

Kasa içi havalandırmada çok önemli faktör ancak o konudada çok bilgi kirliği söz konusu.Öncelikle kasa önünden içeriye taze hava akışı sağlayacak asgari 12lük fan şarttır.Kasa arkasına ise yine aynı ebatlarda bir egsoz fanı gerekir.Böylece kasa içinde sağlıklı bir hava sirkülasyonu sağlanır ve kasa temizliği çok önemlidir,3 ayda bir kasa fanlarını temizlemek ve "yağsız kontak sprey" ile bakımını yapmak gereklidir.

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Gayet normal değerler bunlar.Benim ekran kartı yazın 40-42 arası, kışın ise 33-35 arası sıcaklığı oluyor (boşta).Tabi bu ekran kartının gücü ve onun soğutucusuna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir şey.Bir de ben MSI Afterburner ile belli bir çizelge oluşturup sıcaklığa göre otomatik olarak fanları hızlandırıyorum.Hala kullanmayan varsa tavsiye ederim bu arada.

Gayet normal değerler bunlar.Benim ekran kartı yazın 40-42 arası, kışın ise 33-35 arası sıcaklığı oluyor (boşta).Tabi bu ekran kartının gücü ve onun soğutucusuna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir şey.Bir de ben MSI Afterburner ile belli bir çizelge oluşturup sıcaklığa göre otomatik olarak fanları hızlandırıyorum.Hala kullanmayan varsa tavsiye ederim bu arada.

msi programı çok iyi ancak fan ayarlamada olmazsa olmaz şart "takılan her fanın (işlemci-kasa farketmez) 4 pin uçlu" olması gerekliliğidir.3 pin uçlu fanlar kontrol edilemezler çünkü.

Söylediğin iyi oldu hocam, orasını bilmiyordum bak. :)
3 pinli fanlar maksimum hızları neyse çalıştığı anda maksimumunu verirler ancak 4 pinli fanlar msi programı ve türevleri yazılımlarla hızları istenilen şekilde ayarlanabilir.Bu tür fanlara ise "pwm" fanlar adı verilir.Fan alacağınız zaman 4 pin pwm özelliği olduğuna dikkat etmeniz lazım ancak bu fanlarda 3 pin fanlara göre fiyatları biraz yüksek oluyor.

3 pinli fanları hiçmi kontrol edilemez diye soracak olursanız,oda mümkün ancak onun için kasaya takılan fan kontrolcüler var,bu kontrolcüler 3 pinli fanların istenilen hızlarda çalışmasını güç gerilimini azaltıp çoğaltarak sağlar ama bunu yaparkende kontrolcüyü manuel olarak ayarlamanız lazımdır.

örnek

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt