Ram mi? SSD mi?

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

Cesa367

Torrent-Oyun.com
Şuan bilgisayarım da 2x4 2133Mhz Ram var.Rami 2x8 2400mhz a yükseltsem performansta baya bi artış olur mu? Ya da Ram Almayıp SSD mi Almalıyım?

Son düzenleme:

SpAwN

Donanım Uzmanı
Emektar
240 veya 256gb lik SDD al, hele hiç PC de SSD takılı değilse. En az TLC ancak tavsiye MLC'li olsun

1. SSD yoksa bilgisayarda SSD mutlaka al,
2. Anakartın, işlemcin 2400MHz destekliyor mu ona bir bak.

Cesa367

Torrent-Oyun.com
240 veya 256gb lik SDD al, hele hiç PC de SSD takılı değilse. En az TLC ancak tavsiye MLC'li olsun
Şuan Bilgisayarda SSD yok samsung evo 860 250 gb almayı düşümüyorum sizce bi de yanlış yazmışım şuan pc de 2x4 gb ram var sence ilk rami 16 gb mı yükseltmeliyim yoksa ssd mi almalıyım?

Web sitesi
byilmazoffical.epizy.com
SSD'siz bilgisayar çiçeksiz saksı gibi olur benim için. Mutlaka SSD alın, sonra sistemi de SSD'ye kurduğunuz zaman hızda gözle görülür bir artış elde edersiniz.

Benjamin91

Bir anlık hata..
Şuan Bilgisayarda SSD yok samsung evo 860 250 gb almayı düşümüyorum sizce bi de yanlış yazmışım şuan pc de 2x4 gb ram var sence ilk rami 16 gb mı yükseltmeliyim yoksa ssd mi almalıyım?
300 tl gibi bir miktar ona fazla bence

bende crucial 240 gb var ben 170 tlye almıştım şimdi 200 tl
3 ay oldu alalı hiçbir sıkıntısı yok
ben ona bakmanı tavsiye ederim

gerçekten ram yerine ssd almalısın.

Cesa367

Torrent-Oyun.com
300 tl gibi bir miktar ona fazla bence

bende crucial 240 gb var ben 170 tlye almıştım şimdi 200 tl
3 ay oldu alalı hiçbir sıkıntısı yok
ben ona bakmanı tavsiye ederim

gerçekten ram yerine ssd almalısın.
Önerilerin İçin Teşekkürler Saol.

Bilgisayarı sadece oyun için kullanıyorsan ssd yerine ram almalısın. Oyun dışında çoğu uygulamada ssd performans artışı sağlayacaktır fakat oyun için kullanıyorsan performans artışı sağlamaz (göreceli olarak). Yükleme ekranları falan kısa sürer doğru ama direk fpsye bir etkisi yok.

Bilgisayarda gözle görülür bir hız istiyorsan kesinlikle SSD almalısın. SSD'yi al sistemi SSD'de kur farkı gör ;)

-Famronty-

Torrent-Oyun.com
Bence Ram daha önemli çünkü ram eklendikten sonra oyunlarda gerçekten fps farkı büyük oluyor.

SpAwN

Donanım Uzmanı
Emektar
ssd'nin fps'ye bir artısı yok ama ramin var
Bu bilgi ve mantık... SSD'ye yüklenen oyun hem kasma-takılma gibi oranı azaltıyor hele yüksek grafik ayarlarında ( ssd kaplama ve diğer tüm dosyaları daha hızlı şekilde okuduğundan diğer tüm donanımlar o bilgiyi hemen algılıyor ki stutter ve input lag gibi durumu yaşamıyoruz ssd ile), hem oyuna gibiş yükleme süresini azaltıyor SSD.

smartenes

Torrent-Oyun.com
Bu bilgi ve mantık... SSD'ye yüklenen oyun hem kasma-takılma gibi oranı azaltıyor hele yüksek grafik ayarlarında ( ssd kaplama ve diğer tüm dosyaları daha hızlı şekilde okuduğundan diğer tüm donanımlar o bilgiyi hemen algılıyor ki stutter ve input lag gibi durumu yaşamıyoruz ssd ile), hem oyuna gibiş yükleme süresini azaltıyor SSD.
Youtube'dan ssd ve hdd kıyaslama videolarını ve ram upgrade videolarını izleyip karar verebilirsin.

çok yüksek olmayan bir sistem olduğu kanaatindeyim çünkü dediğin gibi yüksek grafik ayarlarında kullanılacak bir sistem olsaydı 16gb ram zaten takılı olurdu herhalde diye düşünüyorum. Dediğin performans artışları 8gb ekstra bir ramin performans artışını her sistemde sağlayabilir mi? Örneğin ryzen apu bir sistemde veya apu olmayan ryzen bir sistemde dual kit yüksek mhz ramlerin performans artışına yaklaşabilir mi? Bence eğer bütçe sınırı varsa diğer bileşenler yapılabilecek en üst seviyeye getirildikten sonra ssd düşünülmeli, dediğin performans artışlarından da bu arkadaş sadece yükleme ekranlarının kısa olmasını hissedebilir diye düşünüyorum.

Bence gereksiz tartışma yerine konuyu açan arkadaş bilgisayarının özelliklerini belirtse de herkes güzelce fikrini yazsa.

Bence 2 side ilk SSD al bi hızı tat sonra alırsın. Ram 4 GB ekle 12 olsun rahatına bak , he yok 2400 mhz istiyorsan bence gene bekle 12 gb olacak şekilde al.

SpAwN

Donanım Uzmanı
Emektar
çok yüksek olmayan bir sistem olduğu kanaatindeyim çünkü dediğin gibi yüksek grafik ayarlarında kullanılacak bir sistem olsaydı 16gb ram zaten takılı olurdu herhalde diye düşünüyorum. Dediğin performans artışları 8gb ekstra bir ramin performans artışını her sistemde sağlayabilir mi? Örneğin ryzen apu bir sistemde veya apu olmayan ryzen bir sistemde dual kit yüksek mhz ramlerin performans artışına yaklaşabilir mi? Bence eğer bütçe sınırı varsa diğer bileşenler yapılabilecek en üst seviyeye getirildikten sonra ssd düşünülmeli, dediğin performans artışlarından da bu arkadaş sadece yükleme ekranlarının kısa olmasını hissedebilir diye düşünüyorum.
Şöyle kısa söyleyeyim, oyun oynuyorsan 16gb ram + SSD şart. Ben oyun, günlük kullanım ve yazılım ile uğraşıp 8gb DDR 4 2600mhz ram darboğaz şuan, 2 ssd ile hızlı bir hdd takılı + 8gb ram daha alacağım.

Şahsen bu bilgisayara 100GB RAM de taksan pek bir şey fark etmeyecek o yüzden bence sen en iyisi SSD al en azından oyuna hızlı gir bilgisayarı hızlı kullan eziyet çekme. Daha sonra alırsın 2. el bi ram 8GB(4x8 dual channel kullanırsın aynı değerde ram alırsan) hem ucuz olur hem işini görür. Ayrıca işlemcin 2400MHz desteklemiyor 2133MHz en yüksek değer.

Son mesajlar

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt