PSU'dan Gelen Printer Benzeri Ses

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Selamun aleyküm dostlar.Başlıktan da anlaşılacağı üzere ara ara power'dan gelen cızırtılı bir ses var.Araştırdığım kadarıyla çoğunlukla printer sesine benzetmişler.Bunun pervanesinden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin de değilim.Müsait bir zamanda kontrol edeceğim.Bunun haricinde başka kontrol etmemi istediğiniz bir yer var mı?

Not: Bu arada siz siz olun kompresör (tdk) veya fön makinesini kullanırken fanları aşırı döndürmemeye dikkat edin.Ben biraz abarttım galiba. :)

BÖ > EASY <

easy peasy lemon squeezy
o ses psu içindeki trafodan geliyorda olabilir psunun vidalarından söküp kapağını çıkar fanı çıkar fanın ortasındaki bilyesinde (göbek) kısmında bant varsa onu sök ve makine yağıyla yağla sonra bantı geri yapıştır, fanı yerine geri monte et psunun kapağını kapamadan fişe tak pcyi aç hiç elinle dokunma çarpılma yani bak bakalım cızırtı geliyor mu geliyorsa trafodan mı fandan mı kulakla dinleyerek bulabilirsin. sorunu ya fandır ya trafo elektrik elektronik mezunu olduğum için biliyorum. kolay gelsin şimdiden.

Transient Ghost

Ekip Lideri
o ses psu içindeki trafodan geliyorda olabilir psunun vidalarından söküp kapağını çıkar fanı çıkar fanın ortasındaki bilyesinde (göbek) kısmında bant varsa onu sök ve makine yağıyla yağla sonra bantı geri yapıştır, fanı yerine geri monte et psunun kapağını kapamadan fişe tak pcyi aç hiç elinle dokunma çarpılma yani bak bakalım cızırtı geliyor mu geliyorsa trafodan mı fandan mı kulakla dinleyerek bulabilirsin. sorunu ya fandır ya trafo elektrik elektronik mezunu olduğum için biliyorum. kolay gelsin şimdiden.
Cevap için teşekkürler hocam.Psu trafosu hakında pek bir bilgim yok.Dediğin gibi fanı kontrol edip sese bakacağım.Ses trafodansa tamir olma ihtimali var mı ya da böyle kullanmamın bir sakıncası olur mu?

Trafo bu mu oluyor?

BÖ > EASY <

easy peasy lemon squeezy
Tamir olma ihtimali yalıtım kaynaklıysa evet belki ama nüve ve atlama kaynaklıysa trafo değişimi yapılabilir veya aşırı yüklenmeden olabilir ama bunca zamandır ses yapmıyor şimdi yapıyorsa aşırı yüklenmeden olacağını sanmıyorum. Bu arada evet o trafo oluyor trafo ve yanındaki soğutucu bloklar büyük ihtimal bayağı tozlanmıştır bir süpürge veya saç kurutma makinesiyle temizlemeyi unutma.

Transient Ghost

Ekip Lideri
Tamir olma ihtimali yalıtım kaynaklıysa evet belki trafo değişimi yapılabilir aşırı yüklenmeden olabilir ama bunca zamandır ses yapmıyor şimdi yapıyorsa aşırı yüklenmeden olacağını sanmıyorum. Bu arada evet o trafo oluyor trafo ve yanındaki soğutucu bloklar büyük ihtimal bayağı tozlanmıştır bir süpürge veya saç kurutma makinesiyle temizlemeyi unutma.
Geçen hafta pc'nin tüm bileşenlerini çıkartıp ayrı ayrı temizlemiştim hocam.Psu'yu da içine erişemediğim için ekstra bir çabayla temizlemiştim.Kirlilikten olduğunu zannetmiyorum ama yine de temizliğini bu sefer içini açarak yaparım.Tekrardan teşekkürler hocam.

BÖ > EASY <

easy peasy lemon squeezy
Rica ederim eğer ses fandan geliyorsa fanı dediğim gibi makine yağıyla yağla eğer ses kesilmezse fan kaç mm ise o boyutta bir fan satın alıp psunun fanını değişebilirsin.

nik

Torrent-Oyun.com
trafo bobin (coil whine)bunlardan da ses gelebilir, ses bunlardan kaynaklıysa aslında pek yapıacak bişi yok

Transient Ghost

Ekip Lideri
trafo bobin (coil whine)bunlardan da ses gelebilir, ses bunlardan kaynaklıysa aslında pek yapıacak bişi yok
Coil whine sesi bildiğim kadarıyla ekran kartı ve sabit sürücülerden gelen bir sesmiş.O daha çok ıslığa benzer bir ses oluyor.Geçenlerde SSD'den geldiğini görünce araştırmıştım ama şuan öyle bir ses duymuyorum SSD'den.Psu'dan gelen ses daha çok printer'ın tıkırtı sesine benziyor.Pc'yi kapatıp açtım şuan ses gelmiyor.Yine de her ihtimale karşı içine açıp fanını yağlayacağım.Yorum için teşekkürler bu arada.

nik

Torrent-Oyun.com
Coil whine sesi bildiğim kadarıyla ekran kartı ve sabit sürücülerden gelen bir sesmiş.O daha çok ıslığa benzer bir ses oluyor.Geçenlerde SSD'den geldiğini görünce araştırmıştım ama şuan öyle bir ses duymuyorum SSD'den.Psu'dan gelen ses daha çok printer'ın tıkırtı sesine benziyor.Pc'yi kapatıp açtım şuan ses gelmiyor.Yine de her ihtimale karşı içine açıp fanını yağlayacağım.Yorum için teşekkürler bu arada.
ekran kartındaki coil whine bobin sesi zaten, güç kaynaklarında da var, resimdeki telle sarılı elemanlar

BÖ > EASY <

easy peasy lemon squeezy
ekran kartındaki coil whine bobin sesi zaten, güç kaynaklarında da var, resimdeki telle sarılı elemanlar
dostum coil whine sebebiyle ekran kartı değiştim coil whine olayı bobinlerin titremesi olayına verilen isimdir sinek vızıltısı ıslık gibi ses çıkarır türkçe karşılığı bobin ağlamasıdır ve kronik bir sorundur tamiri yoktur, arkadaşın sorunu farklı.

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt