Oyunlarda En Çok Hangi Tür Oyunları Seviyorsunuz? [ANKET-SOHBET]

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

Oyunlarda En Çok Hangi Türden Oyunları Oynar ve Seversiniz?

• Kullanılan toplam oy
    29

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Üst-Yönetim

Oyunlarda En Çok Hangi Tür Oyunları Seviyorsunuz? [ANKET-SOHBET]
psnot.png

Konu daha önce de olduğu gibi sohbet amaçlı açılmıştır.Birden fazla tür seçebilieceğiniz gibi oyunuzu sonradan değiştirme şansınız da mevcuttur.Ayrıca yorum olarak da konuya kaltılırsanız sevinirim, iyi forumlar.
NOT: Daha fazla seçenek sunmak açısından tür olmayan türler de mevcuttur (genel olarak sondakiler).

game-genre.png

Son düzenleme:

-Famronty-

Torrent-Oyun.com
Simülasyon ve Off-road Yarış Oyunlarını ne kadar çok sevsem de bir türlü oynayamadığım türdür. İzlemesi çok keyifli fakat oyunun içini girince bana başlaması çok zor görünüyor.

naCrimed

'A man chooses, a slave obeys .'
FPS vs TPS'nin sonucunu merak ediyorum, şahsen ben TPS'yi daha çok seviyorum.

@Transient Ghost hocam aklıma şimdi geldi çizgisel ve açık dünya seçeneği de ekleyebilir misiniz? Onun da sonucunu merak ediyorum. Tam konuyla alakalı değil iki seçenek ama TPS ve FPS'i görünce aklıma geldi.

Edit: Açık dünya şıkkı varmış şimdi gördüm.

Son düzenleme:

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Bu kadar çok tür varmış mı ya :D
Tür olarak değil de çeşit olarak sayılan oyun türlerini de ekledim listeye.Örneğin süper kahraman oyunları, zombi temalı oyunlar, 1.-2. dünya savaşı temalı oyunlar diye ayrılan bir tür çeşidi yok ancak çeşitlilik açısından eklemek istedim.Bir de bazı türleri çok üstünkörü listeliyorlar.Örneğin sadece spor oyunu diyip geçiyorlar.Ben futbol, basketbol ve diğerleri diye ayırdım.Araba yarışı türünü de off-road, pist ve sokak yarışı diye ayırdım.Yani kısaca türleri çeşitlerine ayırdığım için çok görünüyor. :)

FPS vs TPS'nin sonucunu merak ediyorum, şahsen ben TPS'yi daha çok seviyorum.

@Transient Ghost hocam aklıma şimdi geldi çizgisel ve açık dünya seçeneği de ekleyebilir misiniz? Onun da sonucunu merak ediyorum. Tam konuyla alakalı değil iki seçenek ama TPS ve FPS'i görünce aklıma geldi.

Edit: Açık dünya şıkkı varmış şimdi gördüm.
Aynen, açık dünya var ama çizgisel diye bir seçenek eklemedim.Onu da eklesem mi acaba?

Bu arada oyunları genelde FPS-TPS olsun diye ayırmam ama bugüne kadar en çok zevk veren oyunlar genelde TPS oyunları olmuştur herhalde.

Son düzenleme:

naCrimed

Aynen, açık dünya var ama çizgisel diye bir seçenek eklemedim.Onu da eklesem mi acaba?

Bu arada oyunları genelde FPS-TPS olsun diye ayırmam ama bugüne kadar en çok zevk veren oyunlar genelde TPS oyunları olmuştur herhalde.
Açık dünya varsa çizgisel neden olmasın. Bence ekleseniz güzel olur.

Son 18 yılı düşününce de çıktığı yılda ödül sayısı olarak diğer oyunların önüne geçen 2 FPS oyunu var. BioShock ve Half Life 2. FPS'in popülerliği daha fazla olsa da çok kaliteli olup diğer oyunların önüne geçecek FPS az çıkıyor.

Detroit'i şimdi fark ettim. Detroit gibi oyunların interaktif hikaye adında kendi türü varken RPG garip olmuş.

FPS ve TPS türlerini daha çok severim. Tabi ben genel yazdım. Alt dallarına girersem çıkamam. :D
Tabi Öyle fps dediysem de full aksiyon olanını devamlı bir şeylerin yıkılıp önüne geleni öldürdüğümüz türünden değil. (Doom gibi mesela) Korku gerilim türünü fps oyunlarında daha çok sevsem de RE serisini de fps olmadığı halde es geçmem. Ben oyunlarda daha çok gerçeklik ve sadelik arayanlardanım. Yani oradan buradan ışıkların çıktığı, karakterlerin fizik kurallarını fazlasıyla yok saydığı hareketleri sergilemesi beni oyundan biraz soğutuyor. O yüzden Mesela (Yakuza tarzı ya da yumruğu ve kılıcıyla her vurduğunda kıvılcım saçarak ekranı aydınlatan oyunları pek sevmem.) Gizlilik temalı oyunlar bana daha gerçekci ve da farklı geliyor. Hitman ya da s.cell tarzı oyunları tek kurşun sıkmadan da bitirebildiğimizdendir sanırım) Ancak ne yazık ki son yıllarda firmaların çıkardığı oyunların vasatlığı ve oyunların eskisi gibi kırılamamasından dolayı rotayı daha çok online oyunlara çevirdim. BF tüm serisi. Rainbow Six Siege, Squad, insurgency, PostScriptum, Beyond the Wire, Verdun gibi bir sürü daha çok gerçekciliği ön plana çıkaran oyunları tercih eder oldum.

Ayrıca Kaliteli zombi oyunlarını ve Fifa oyunlarını da severek oynarım. :)

Bu arada bu kadar detaylı bir konu öyle bir kaç dakika da açılamayacağı ve uzun uğraş gerektirdiği için de konu sahibi Transient Ghostayrıca kutlarım. O anket yaz yaz bitmemiştir. o_O

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Bana göre bir RPG oyununun en önemli özelliği, kullandığımız karakter ile bütünleşip, kendimizi de onun yerine koyup, seçimleri birebir kendimiz yapıyormuşçasına rol yapıyormuş hissini uyandırmasıdır.Diğer yan RPG unsurları bana göre olmasa da olur bir durum, zaten olmak zorunda da değil (karakter yaratma, can barı, envanter ekranı vs.).Bu konuda da bana göre en iyi örnek de Detroit Become Human'dır, size göre olmayabilir orası ayrı.

Açık dünya varsa çizgisel neden olmasın. Bence ekleseniz güzel olur.

Son 18 yılı düşününce de çıktığı yılda ödül sayısı olarak diğer oyunların önüne geçen 2 FPS oyunu var. BioShock ve Half Life 2. FPS'in popülerliği daha fazla olsa da çok kaliteli olup diğer oyunların önüne geçecek FPS az çıkıyor.

Detroit'i şimdi fark ettim. Detroit gibi oyunların interaktif hikaye adında kendi türü varken RPG garip olmuş.
Yanlış anlama ama Batman'in soulsbourne veya metroidvania'ya girmesinden daha garip değil. :)
Yukarıda neden bana göre RPG olduğunu açıkladım.Ek olarak interaktif türünün de RPG türünden türediğini düşünüyorum, katılırsınız katılmazsınız orası size kalmış.Nasıl ki Disco Elysium RPG oyunu oluyorsa, Detroit de gayet RPG sayılabilir.

Bu arada birazdan çizgisel ve interaktif seçeneklerini de listeye ekliyorum.

FPS ve TPS türlerini daha çok severim. Tabi ben genel yazdım. Alt dallarına girersem çıkamam. :D
Tabi Öyle fps dediysem de full aksiyon olanını devamlı bir şeylerin yıkılıp önüne geleni öldürdüğümüz türünden değil. (Doom gibi mesela) Korku gerilim türünü fps oyunlarında daha çok sevsem de RE serisini de fps olmadığı halde es geçmem. Ben oyunlarda daha çok gerçeklik ve sadelik arayanlardanım. Yani oradan buradan ışıkların çıktığı, karakterlerin fizik kurallarını fazlasıyla yok saydığı hareketleri sergilemesi beni oyundan biraz soğutuyor. O yüzden Mesela (Yakuza tarzı ya da yumruğu ve kılıcıyla her vurduğunda kıvılcım saçarak ekranı aydınlatan oyunları pek sevmem.) Gizlilik temalı oyunlar bana daha gerçekci ve da farklı geliyor. Hitman ya da s.cell tarzı oyunları tek kurşun sıkmadan da bitirebildiğimizdendir sanırım) Ancak ne yazık ki son yıllarda firmaların çıkardığı oyunların vasatlığı ve oyunların eskisi gibi kırılamamasından dolayı rotayı daha çok online oyunlara çevirdim. BF tüm serisi. Rainbow Six Siege, Squad, insurgency, PostScriptum, Beyond the Wire, Verdun gibi bir sürü daha çok gerçekciliği ön plana çıkaran oyunları tercih eder oldum.

Ayrıca Kaliteli zombi oyunlarını ve Fifa oyunlarını da severek oynarım. :)

Bu arada bu kadar detaylı bir konu öyle bir kaç dakika da açılamayacağı ve uzun uğraş gerektirdiği için de konu sahibi Transient Ghostayrıca kutlarım. O anket yaz yaz bitmemiştir. o_O
Çok teşekkür ederim dostum, anket öncesi biraz beklenti yaratmış oldum, umarım hakkını verebilmişimdir. :)İyi forumlar.

Son düzenleme:

naCrimed

Yanlış anlama ama Batman'in soulsbourne veya metroidvania'ya girmesinden daha garip değil. :)
Yukarıda neden bana göre RPG olduğunu açıkladım.Ek olarak interaktif türünün de RPG türünden türediğini düşünüyorum, katılırsınız katılmazsınız orası size kalmış.Nasıl ki Disco Elysium RPG oyunu oluyorsa, Detroit de gayet RPG sayılabilir.

Bu arada birazdan çizgisel ve interaktif seçeneklerini de listeye ekliyorum.
Ama Batman ve Soulsborne oyunlarının Metroidvania olması garip değil ki? Türün tüm özelliklerini içeriyorlar. Batman Arkham Asylum direkt olarak türe giriyor diğer 3 oyun Metroidvania'nın biraz eksiltilmiş hali.

Detroit'in yapımcısı Quantic Dream'in kendisi bile türlerinin interaktif hikaye olduğunu söylüyor. Ben de sizle aynı düşünüyorum benim için de en önemli özelliği seçimler olması ama Detroit sadece bunu içeriyor. Bu bakış açısıyla Telltale'ın tüm oyunları da RPG olur. Yine de tabii ki sizin bakış açınız bir şey diyemem sadece genel görüşe göre garip geldiğini belirtmek istedim. Bir de Disco Elysium ile Detroit'i nasıl karşılaştırdınız bilmiyorum ama seçimlerin olması dışında alakası olmadığını söyleyebilirim. Disco Elysium son birkaç senedir çıkan 2-3 RPG oyunundan biri.

Seçenekleri eklediğiniz için teşekkürler. :))

Üc secenegi isaretleyip oy verdim (daha da isaretleyebilirdim ama en sevdigim ücü olsun dedim). Oy verdiklerim baya oy almis diger arkadaslardan da.
Ben de oylarımı değiştirip 3 türe indirdim, daha güzel oldu. Biraz da hile yaptım 3 tür haricinde karşılaşmalı seçeneklerden (Açık dünya-Çizgisel vb.) birini de seçtim toplam 5 oldu :D.

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Ama Batman ve Soulsborne oyunlarının Metroidvania olması garip değil ki? Türün tüm özelliklerini içeriyorlar. Batman Arkham Asylum direkt olarak türe giriyor diğer 3 oyun Metroidvania'nın biraz eksiltilmiş hali.

Detroit'in yapımcısı Quantic Dream'in kendisi bile türlerinin interaktif hikaye olduğunu söylüyor. Ben de sizle aynı düşünüyorum benim için de en önemli özelliği seçimler olması ama Detroit sadece bunu içeriyor. Bu bakış açısıyla Telltale'ın tüm oyunları da RPG olur. Yine de tabii ki sizin bakış açınız bir şey diyemem sadece genel görüşe göre garip geldiğini belirtmek istedim. Bir de Disco Elysium ile Detroit'i nasıl karşılaştırdınız bilmiyorum ama seçimlerin olması dışında alakası olmadığını söyleyebilirim. Disco Elysium son birkaç senedir çıkan 2-3 RPG oyunundan biri.

Seçenekleri eklediğiniz için teşekkürler. :))

Ben de oylarımı değiştirip 3 türe indirdim, daha güzel oldu. Biraz da hile yaptım 3 tür haricinde karşılaşmalı seçeneklerden (Açık dünya-Çizgisel vb.) birini de seçtim toplam 5 oldu :D.
Dostum, senin asıl türü 'açık dünya - yakın dövüş - aksiyon ve gizlilik oyunu' olan Batman'i metroidvania unsurları da içeriyor diye Arkham Serisi diyerek metroidvania türüne ait demen ile benim seçimlerle şekillenen bir oyun olan Detroit'e RPG demem arasında her ne kadar Detroit lehine bir fark olsa da bence arasında çok da bir fark yok.Ki ben Detroit'in interaktif bir oyun olmadığını da söylemedim.Ama bana göre interaktif diye bir tür olmasaydı (ki bence RPG'den türemiştir) RPG olarak anılırdı.Yapımcısının interaktif demesi, RPG olmadığı anlamına gelmiyor.Teltale oyunlarını da hiç oynamadığım için bir bilgim yok ama dediğim gibi bana göre RPG'den türemiş bir tür olduğu için kafa karışıklığı yaratması gayet doğal.Ayrıca Disco Elysium ile Detroit arasında bakış açıları ve skill sistemi haricindeki bir fark olduğunu düşünmüyorum.Ha sırf skill sistemi var diye öyle kategorize ediyorlarsa bence yanlış bir algı oluyor bu.

Her neyse, bu konuda senin düşüncen farklı, benimkisi farklı olabilir, saygı duyarım.Herkes aynı düşünecek diye bir kaide yok nasıl olsa.İyi forumlar.

Bu arada konuyu açmadan önce sormamın sebebi böyle bir fikir ayrılığı yaşanmaması içindi ki tam da tahmin ettiğim gibi yaşandı. :D

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Öznel konuşuyorum, bana göre Detroit Become Human interaktif oynanabilen RPG türünde bir oyundur, nokta! Açıklaması da mevcut ve gayet makuldur.

Öznel konuşuyorum, bana göre Detroit Become Human interaktif oynanabilen RPG türünde bir oyundur, nokta! Açıklaması da mevcut ve gayet makuldur.
Artık çoğu oyuna RPG öğeleri koyulduğu için bu tür fikir ayrılıkları yaşanabiliyor. Konsol Üssü de bu konuya değinmişti.

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Artık çoğu oyuna RPG öğeleri koyulduğu için bu tür fikir ayrılıkları yaşanabiliyor. Konsol Üssü de bu konuya değinmişti.
Aynen öyle dostum, arkadaşlara anlatmaya çalıştığım şey de buydu zaten.Tutup da can barı, karakter yaratma ekranı, skill sistemi vb. unsurlar eklenen Far Cry'lara ve AC'lere RPG'dir demiyorum (diyen var).Rol yapmanın en önemli unusuru olan hikaye ve karakter yönetme oyununa RPG'dir diyorum.

eskiden full aksiyon fps oyuncusuydum ama şimdi daha strateji türü sever oldum.

Bunun aslında en büyük sebeblerinden birisi gelişen oyun sektöründeki donanım gereksinimlerinin artması ve maddi açıdan zorlanmam oldu.Birde mükemmelliyetçi bir yapım oluştu oyunlarda,yeni full grafik ayarlarıyla oyun oynamadıktan sonra keyif almıyorum.Eldede böyle bir sistem olmayınca alternatiflere sardık.

Son zamanlar heartstone takılıyorum.cep telefonundada clash of royale.kart oyunları keyifli ve zeka istiyor.Bazen bunaltasada keyif alıyorum.Aradada işte piyasaya çerezlik ne düşmüş bakıp,keyfe keder oynayıp devam ediyorum.En son mr.preper ve aliens firetems oynayıp,bitirip rutinime geri döndüm:)

şayet profosyonel oyuncu değilseniz ve bir kanalınız yoksa bu alanda her tür oyunu tecrübe etmek gerek.sonuçta bir oyunu birinci bitirince milyonlar vermiyorlar :)

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Biri de çıkıp ''kumar oyunu diye bir tür mü var'' demedi ya la... ;D
Neyse, kumar yazıyor da siz 'şans oyunları' olarak anlayın.

Son mesajlar

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt