Torrent-Oyun | OYUN DEĞERLENDİRME ve PUANLAMA KONUSU (SABİT)

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

tunahan43

Torrent-Oyun.com
Skyrim Dawnguard

Çok güzel dlcydi sırf serana için bile oynabilirim .bug fazla olmadığı içinde çok zevk alarak bitirdim
10/10
Skyrim dragonborn

Buglar yüzünden baya sinir ola ola bitirdim .ve Dawnguarda göre bu sinir olma zevkimide baltaladı .yinede iyi bir tecrübeydi
7/10

tunahan43

Torrent-Oyun.com
Mars:War Logs

2.Focus Home yapımı oyunu bitirmem oldu.Cok diyalog içeriyordu buda arada sıkılmama neden oldu ama gameplayini sevdiğim için bitirdim .focus şu oyunlara Türkçe altyazı eklese hepsini oynarım mesela the Technomancer oyununda bir şey anlamadığım için silmiştim onunda yaması olsa devam ederdim ah ah .

7/10

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Mafia 3' e iyi puan vermişin hocam, oynamaya değer mi sence?
Yan görev yapmaktan sıkılmıyorsan (bazı görevleri yan görev gibi), arabayla git gelli açık dünya oyunlarını seviyorsan, yapay zeka aşırı aptal olmadığı sürece çok takılmıyorsan, oyunu bir Mafia oyunu gibi görmeyeceksen sırf hikayesi ve güzel oynanışı için oynanabilir bir oyun.Oyunun tek sıkıntı yanı Mass Effect'teki gibi görev dizaynı.Çok basit bir örnek vereyim; oyunda rastgele denk gelip bastığım bir mekanı daha sonra ana görev ile tekrar basmıştım.Yani aslında yan görev olacak şeyi ana görev olarak tekrar oynamıştım.Böyle birkaç tane tekrarlayan görev var ama oyunun iyi kısmı da güzel oynanış ve hikayesi.

Hikayesi daha çok ara sahnelerde etki yaratıyor çünkü dediğim gibi görev tasarımı yüzünden görevlerde eski oyunlardaki gibi bir etkileyiciliği pek yok.Tabi bu demek değil ki her görevi tırt, sırf hikaye ilerlesin diye ana görev yapmışlar.Demek istediğim görevler ne Mafia 2'deki gibi, ne de 1'deki gibi her daim bir heyecanı olmayabiliyor.Bazı görevlerde ruh eksikliği varken, bazılarında yan görev ciddiyetsizliği var.Arada hareketli ve heyecanlı görevler de var.Örneğin oyunun başı ve sonu buna en net örnektir (en başı değil yalnız).Lincon Clay ile John Donovan arasındaki ilişki oyunun hikayesine ciddi bir katkı yapıyor.Oyunda mafia dizilerinden aşina olduğumuz bölgeleri paylaştığımız sefirlik (masa) olayı da mevcut.Oraları çok hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla onlara iş yapıyorsun, sonra onlardan para vs. geliyor.Vito haricindekiler pek akılda kalıcı değil ama yine de çekilmez de değiller bence.Görevlerinin kalitesi tartışılır tabi.

Uzun lafın kısası ben oyuna yazının başında saydığım nedenlerden dolayı beğenip 8,3 puan verdim.Hatta oyunu hatırlamak için videosuna açıp baktığımda tekrardan oynayasım geldi. :)
Öncelikle bir oyunu oynayabilmem için ya oynanışının iyi olması gerekiyor ya da oynanışı yoksa veya kötüyse hikayesinin iyi olması gerekiyor (en az 6'lık).Oynanan süre de puanlamada etkili oluyor.Uzun oyunlar minimum 7'lik etki yaratmalı.

- 5'lik bir oyun bana göre ''çok şükür yaşıyorum'' dedirtir. :)
- 6'lık bir oyun ''eh işte, daha iyi olabilirdi, oynamasaydım da olurdu'' dedirtir.
- 7'lik bir oyun ''iyi, güzel'' dedirtir.
- 8'lik bir oyun ''süper olmasa da gayet iyi bir oyun, herkes denemeli'' dedirtir.
- 9'luk bir oyun ''süper bir oyun, oynamayan bin pişman'' dedirtir.
- 10'luk bir oyun ''mükemmel, kusursuz bir oyun, böyle bir oyun yok'' dedirtir (gerçekten de yok! :D ).

Küsuratı da işte bir üst puana ne kadar yakın olduğunu simgeliyor.Tabi biraz mübalağa yapıyorum ama hemen hemen bu duygular ile puanlama yapıyorum kendi açımdan.Ha bu arada her oyuna aynı gözle bakmıyorum.Örneğin bir açık dünya oyununa başka, bir gizlilik oyununa başka, bir hızlı FPS shooter oyununa başka, bir hack and slash oyununa başka, bir indie oyununa başka gözle bakıp öyle puanlıyorum.Yani bir gizlilik oyununa 9 verdim diye o oyunun puanını bir hack and slash oyunuyla karşılaştırmam.Gidip başka bir gizlilik oyunu ile karşılaştırırım.

Yan görev yapmaktan sıkılmıyorsan (bazı görevleri yan görev gibi), arabayla git gelli açık dünya oyunlarını seviyorsan, yapay zeka aşırı aptal olmadığı sürece çok takılmıyorsan, oyunu bir Mafia oyunu gibi görmeyeceksen sırf hikayesi ve güzel oynanışı için oynanabilir bir oyun.Oyunun tek sıkıntı yanı Mass Effect'teki gibi görev dizaynı.Çok basit bir örnek vereyim; oyunda rastgele denk gelip bastığım bir mekanı daha sonra ana görev ile tekrar basmıştım.Yani aslında yan görev olacak şeyi ana görev olarak tekrar oynamıştım.Böyle birkaç tane tekrarlayan görev var ama oyunun iyi kısmı da güzel oynanış ve hikayesi.

Hikayesi daha çok ara sahnelerde etki yaratıyor çünkü dediğim gibi görev tasarımı yüzünden görevlerde eski oyunlardaki gibi bir etkileyiciliği pek yok.Tabi bu demek değil ki her görevi tırt, sırf hikaye ilerlesin diye ana görev yapmışlar.Demek istediğim görevler ne Mafia 2'deki gibi, ne de 1'deki gibi her daim bir heyecanı olmayabiliyor.Bazı görevlerde ruh eksikliği varken, bazılarında yan görev ciddiyetsizliği var.Arada hareketli ve heyecanlı görevler de var.Örneğin oyunun başı ve sonu buna en net örnektir (en başı değil yalnız).Lincon Clay ile John Donovan arasındaki ilişki oyunun hikayesine ciddi bir katkı yapıyor.Oyunda mafia dizilerinden aşina olduğumuz bölgeleri paylaştığımız sefirlik (masa) olayı da mevcut.Oraları çok hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla onlara iş yapıyorsun, sonra onlardan para vs. geliyor.Vito haricindekiler pek akılda kalıcı değil ama yine de çekilmez de değiller bence.Görevlerinin kalitesi tartışılır tabi.

Uzun lafın kısası ben oyuna yazının başında saydığım nedenlerden dolayı beğenip 8,3 puan verdim.Hatta oyunu hatırlamak için videosuna açıp baktığımda tekrardan oynayasım geldi. :)
Öncelikle bir oyunu oynayabilmem için ya oynanışının iyi olması gerekiyor ya da oynanışı yoksa veya kötüyse hikayesinin iyi olması gerekiyor (en az 6'lık).Oynanan süre de puanlamada etkili oluyor.Uzun oyunlar minimum 7'lik etki yaratmalı.

- 5'lik bir oyun bana göre ''çok şükür yaşıyorum'' dedirtir. :)
- 6'lık bir oyun ''eh işte, daha iyi olabilirdi, oynamasaydım da olurdu'' dedirtir.
- 7'lik bir oyun ''iyi, güzel'' dedirtir.
- 8'lik bir oyun ''süper olmasa da gayet iyi bir oyun, herkes denemeli'' dedirtir.
- 9'luk bir oyun ''süper bir oyun, oynamayan bin pişman'' dedirtir.
- 10'luk bir oyun ''mükemmel, kusursuz bir oyun, böyle bir oyun yok'' dedirtir (gerçekten de yok! :D ).

Küsuratı da işte bir üst puana ne kadar yakın olduğunu simgeliyor.Tabi biraz mübalağa yapıyorum ama hemen hemen bu duygular ile puanlama yapıyorum kendi açımdan.Ha bu arada her oyuna aynı gözle bakmıyorum.Örneğin bir açık dünya oyununa başka, bir gizlilik oyununa başka, bir hızlı FPS shooter oyununa başka, bir hack and slash oyununa başka, bir indie oyununa başka gözle bakıp öyle puanlıyorum.Yani bir gizlilik oyununa 9 verdim diye o oyunun puanını bir hack and slash oyunuyla karşılaştırmam.Gidip başka bir gizlilik oyunu ile karşılaştırırım.
Yan görevlere alışığız sıkıntı yok :D Oyun zevklerimiz seninle yakın hocam o yüzden bende severim diye düşünüyorum.

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Yan görevlere alışığız sıkıntı yok :D Oyun zevklerimiz seninle yakın hocam o yüzden bende severim diye düşünüyorum.
Umarım severek oynarsın dostum.Beklentini düşük tutup oyunun hikayesinden zevk almak için sonuna kadar oynaman gerekiyor.Hikayesi anca böyle güzel oluyor anlamında değil bu arada.Bazı görevlerin kalitesi düşük olduğu için beklentini düşük tutumalısın.Aksiyonu gayet yeterli bir oyun zaten.Sıkıldığın yerde de dümdüz ana görevlerden yardırırsın.

lwerqsnnq7

My Love PC Games
Land of War: The Beginning
-Kısaca özet geçmek gerekirsem arkadaşlar oyunun pek bir artı yanı yok. Optimizasyon aşırı kötü. Düşük ayarlarda bile oyun kasabilir. Sistemim orta bir sistem ve ona göre yazıyorum. Seslendirmeler çok kötü. Hiç savaş havası vermiyor. Sokakta normal iki insan konuşur gibi seslendirme yapmışlar. Vuruş hissine gelecek olursak eğer ne iyi ne kötü. Kurmalı tüfeklerin vuruş hissi güzel. Sabit ağır makinalıların vuruş hissi hiç güzel değil. Ben dünya savaşı oyunlarını çok severim ve ne olursa olsun indirir sonuna kadar oynarım. Bu oyunu inanın yarım saat oynadım ve direk sildim; lakin üstünde dururlarsa oyunun, oyun çok daha iyi bir yerlere gelebilir. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

naCrimed

'A man chooses, a slave obeys .'
opera_aMlClvx29d.png

Dishonored:
Yıllar sonra Dunwall'ın karanlık ve kirli atmosferine dönmek çok güzel bir his. Death of the Outsider oynamadan önce hafıza tazelemek için girdiğim Dishonored yine memnun etti. Oynanışıyla, atmosferiyle, bölüm tasarımları ve arka plan hikayesiyle sizi oyunda tutuyor. Oynanışta birçok güç verip yapay zekayı oyuncağınız yapmak eğlenceli ama çok da kolay. Yapay zeka gizliliği destekleyecek kadar iyi değil. Sizi ararken yüksekten düşen NPC'ler, devamlı aynı yerde adam bayıltabilmek vb. şeyler gizliliği sıkıcılaştırıyor.

Dunwall'ın atmosferi diğer oyunlarda maalesef yok. Her bölümdeki çeşitli atmosferler sizi oyunda tutuyor. Sanat tasarımın da harika olması atmosfere çok güzel katkı yapıyor. Bölüm tasarımları zamanındaki oyunlara göre oldukça iyi. Her bölümün size çeşitlilik sunması gideceğiniz birkaç yolunuzun olması tekrar oynanabilirliği yükseltiyor. Bölüm tasarımları güçlerinize özel olarak yapıldığı için her oynayışınızda farklı şeyler fark etmeniz mümkün.

Oyunun hikayesi en zayıf olduğu kısım tam olarak kötü değil ama diğer elementlerin kalitesi yüksek olunca hikayeden de iyi bir şey bekleniyor. Maalesef hikayenin yazımı arka plandaki yazım kadar iyi değil diyaloglar bazı zamanlar saçmalıyor. Ayrıca finalin etkileyiciliği çok az. Final bölümü sadece hikaye olarak değil bölüm tasarımı olarak da çok zayıf dümdüz ilerlediğiniz bir yapıya sahip diğer bölümlerin aksine. Hikaye hakkında en sevdiğim şey yan karakterler. Corvo'yu da seviyorum ama sessiz bir karakter olduğu için pek bir şey ifade etmiyor ama yan karakterler oldukça ilgi çekici. Samuel'in teknedeki konuşmaları, Granny Rags ve Slackjaw'ın ilişkisi ve diğer yan karakter ana hikayeden daha güzel şeyler sunuyor.

Dishonored 2:
İlk oyunun devamı olan Dishonored 2 çoğu yönüyle ilk oyunun üzerine çıkıyor. Artık yapay zeka daha zeki, gizlilik çok daha eğlenceli oluyor. Bölüm tasarımları nirvanaya ulaşmış durumda, son 10 yılın en iyi bölümlerden birkaçına sahip. Bölümlerdeki detaylar çok fazla evren hakkında çok güzel şeyler sunuyor. NPC'lerin konuşmaları, şarkılarla dans etmeleri canlı bir dünya oluşturuyor. Tekrar oynanabilirlik, oynanabilecek 2 karakter olması ve New Game+, Mission+ gibi şeylerle uçup gidiyor. Keşke ilk oyundaki dinamik bölüm atmosferleri de olsaydı. Yüksek/Düşük Kaos'a göre bölümlerin farklı gözükmesi ilk oyunda iki kere oynadığınızda güzel bir hissiyat veriyordu.

Oyunun hikayesi ilk oyunla aynı ama daha kötü. Karakterler ilginç değil buna yan karakterler de dahil. Hikaye o kadar hızlı ilerliyor ki bittiğinde bu muydu diyor insan. İlk oyunun aksine hem Corvo'nun hem de Emily'nin sesi var, normalde bunu ilk öğrendiğimde oldukça sevinmiştim ama oyunda o kadar fazla konuşuyorlar ki artık gına geliyor. Ses aktörlerine kesinlikle lafım yok güzel yapmışlar işlerini ama yazarlar devamlı diyalog sıkıştırmış. Karakter gelişimi de hiç yok oyun olduğunu da yansıtmıyor oyun başında neysek sonda da oyuz.

Optimizasyon ilk çıkışındaki kadar berbat olmasa da hâlâ kötü.

Dishonored Death Of The Outsider:
Bağımsız DLC olan Death of the Outsider E3'de ilk defa duyurulduğunda oldukça heyecanlanmıştım. Oyunun evrenindeki en güçlü varlığı öldürmek, vay be demiştim. Üstüne serideki en sevdiğim karakter Daud geri dönüyordu. Ama oyunu oynadığımda ise tatmin olmadım.

Bölüm tasarımları Arkane'den beklenmeyecek düzeyde zayıf. Toplam 5 bölüm var ve sadece 3. bölüm iyiydi. Final bölümü aşırı kötüydü. 4. bölüm ise 2. oyundaki bir bölümün küçülmüş haliydi geri kalan bölümler ise ortalamaydı. Eğer dümdüz hikaye giderseniz 4 saatte bitebilecek bir oyun ama neyse ki yan görevler eklemişler. Oyunun ömrünü uzatmış ayrıca bazı yan görevler gizlilik oynayanlar için zorlayıcı olmuş güzel bir his veriyor. Uzatmış derken de iki katına çıkaracak kadar uzatmıyor ben oyunu tüm yan görevlerle beraber 6 saatte bitirdim.

Sadece 3 tane özel gücümüz var ve önceki oyunların aksine geliştirmeler yok. En azından önceki oyunlardan 1-2 tane özellik ekleselerdi. Tekrar oynanabilirlik az özellik olduğundan çok yok. Tekrar oynayacaksanız sadece 3. bölümü oynarsınız diğer bölümlerde pek ifade etmiyor.

Hikayeye gelirsek, ilk olarak Daud karakterinin oyunda olma sebebi neydi? Sırf fan service için eklemişler iyi kullanamamışlar. Hikayenin finali çok sönüktü. Güya evrendeki en güçlü varlığı öldürmeye gidiyoruz. Ne bir heyecan var ne de bir merak. Ana karakterimiz Billie Lurk fena değildi birazcık karakter gelişimi vardı en azından.

Optimizasyon 2. oyuna göre daha iyi.

Son olarak kısaca ilk oyunun DLC'lerinden bahsedeceğim.
opera_wW6kg6UhUk.png

DLC'ler benim için serideki en iyi hikayeye ve ana karaktere sahip. Bölümler ilk oyun gibi iyi sadece DLC olduklarından birazcık küçük. Yeni 2 tane güç ve 3 tane de eski güçlerin farklılaştırılmış halleri var. Karakterimizin sesi var ve serideki en yazıma sahip. Seslendirme çok iyi Daud sanki içinize konuşuyor gibi. Bölümlerin atmosferi güzel. Ayrıca oyunun evrenini de genişleten güzel ögeler var. Tekrar oynanabilirlik bölümler küçük olduğundan ilk oyun kadar iyi değil ama eksik de değil.

Not: Eğer Dishonored serisine başlamayı düşünüyorsanız kesinlikle DLC’leri de oynayın 2. oyundan daha fazla zevk alırsınız. Ayrıca daha oynamamış olsam da Death of the Outsider’da DLC’lerin devamı olarak bahsediliyor. Ki mantıklı da DotO'daki ana karakterimizi ilk DLC'lerde tanıyoruz.

Son düzenleme:

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt