Horizon Zero Dawn AVX Desteksiz İşlemciler İçin Potansiyel Çözüm

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

Bolshoi Booze

MERCES LETIFER
1hzd.jpg

Horizon Zero Dawn AVX Desteksiz İşlemciler İçin Potansiyel Çözüm
AVX desteği olmayan işlemcinizle Horizon Zero Dawn oynayabilirsiniz. Aşağıdaki rehberde bunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Önce birkaç uyarı yapayım:

• Garantisi olan bir çözüm değil. Çalışmazsa "neden çalışmadı" diye mesaj attığınızda bu konuda bulacağınızdan fazlasını ne ben ne de başkası verebilir size.
  • FPS aşırı düşük olabilir, oyundan atmalar olabilir. Dediğim gibi böyle sorunları ya kendiniz halletmeli ya da burada yazılanlara harfi harfine uyduğunuzdan emin olmalısınız. Ne yaparsanız yapın oynanacak gibi değilse maalesef oyuna güncelleme gelmesini beklemek zorundasınız.
  • Konunun tamamını okumalısınız, adımları atlarsanız çalışması mümkün değil.
Gelelim çözüme. Intel'in SDE (Software Development Emulator) adında bir yazılımı var. Bu yazılım sayesinde AVX kısıtlamasının etrafından dolanabiliyorsunuz, fakat performans çok düşük olabiliyor ve bazen hiç çalışmayabiliyor. Sistemden sisteme değişecektir tabii ama benim Ryzen 5 3600 + RX 5700 sistemimde SDE olmadan açtığımda 60-80 FPS arası oynarken (ultra ayarlarda) SDE ile açtığımda 15-30 FPS arasında oynayabiliyorum (ayar fark etmeksizin). O yüzden adımları uygulamadan önce bunu göz önüne alın, oyunun boyutu yüksek olduğu için sırf bu çözümden yola çıkarak oyunu indirmeyin. İndiriyorsanız da çalışmayacağını göz önünde bulundurarak indirin, başkalarını suçlamayın.

Çözüm İçin Yapmanız Gerekenler

1. Intel'in sitesinden SDE yazılımını indirin. Siteye gitmek için tıklayın. En alttaki tabloda "sde-external-8.56.0-2020-07-05-win.tar.bz2" adlı dosyayı indirin.
  2. WinZip programı bilgisayarınızda mevcut değilse indirip kurun. SDE yazılımının dosyalarını çıkarmak için ihtiyacınız olacak. Sitesine gitmek için tıklayın.
  3. İndirdiğiniz dosyayı WinZip kullanarak bir klasöre çıkarın.
  4. Çıkardığınız dosyaları Horizon Zero Dawn oyun konumuna atın. Oyunun .EXE dosyası neredeyse oraya yani.
  5. SDE.exe programına sağ tıklayıp kısayol oluşturun.
  6. Oluşturduğunuz kısayolu masaüstüne atıp "Özellikler" seçeneğine tıklayın.
  7. Açılan pencerede "Hedef" satırının sonuna " -- HorizonZeroDawn.exe" ibaresini ekleyin. Başında bir boşluk, iki tire ve tekrar bir boşluk olacak.
  8. SDE.exe kısayolunu yönetici olarak çalıştırın.
Eğer her adımı doğru uyguladıysanız oyunun açılması lazım. Biraz uzun sürebilir, sabredin. Açıldıktan sonra ayarlardan size en uygun olanları seçip benchmark yaparak test edebilirsiniz.

İleride adımlar için video ve/veya görüntü ekleyebilirim. Şimdilik performansı iyileştirmek için çözüm arıyorum. Abes yorumlar haricinde soru ve sorunlarınız için mesaj atabilirsiniz.

İyi eğlenceler.

Memocan_05

Torrent-Oyun.com
İntel i5 3340 ile denedim ama fps çok düştü :( üzücü halbuki umutlanmıştım. Fps yükselmesi benim için sorun değil ama oyun sürekli çöküyor, crash hatası veriyor. Belki başkalarına işe yarar, teşekkürler.

ZireaeL_

г๏lคภtเאє ๔єשค๓..
İntel i5 3340 ile denedim ama fps çok düştü :( üzücü halbuki umutlanmıştım. Fps yükselmesi benim için sorun değil ama oyun sürekli çöküyor, crash hatası veriyor. Belki başkalarına işe yarar, teşekkürler.
Kaç FPS alıyorsun?

Bolshoi Booze

MERCES LETIFER
FPS için bir çözüm değil bu, yalnızca AVX desteği olmadığı için oyunu açmayan işlemciler için. O yüzden denemeye gerek yok, araya bir emülatör girdiği için doğal olarak FPS düşecek.

Memocan_05

Torrent-Oyun.com
Low ayarlarda averaj 40 fps
Medium'dan sonrasında 30fps civarlarına düşüyor.
sistem: i5 3340 3.10ghz, 8gb ram, r9 270x(4gb 256 bit) ve oyun çözünürlüğü 1360x768
Bu arada benim gibi her 5-10 dakkada bir crash hatası alan arkadaşlar bilgisayarın sanal belleğini 30gb civarlarına kadar yükseltsinler sorun çözülüyor.

ZireaeL_

г๏lคภtเאє ๔єשค๓..
Low ayarlarda averaj 40 fps
Medium'dan sonrasında 30fps civarlarına düşüyor.
sistem: i5 3340 3.10ghz, 8gb ram, r9 270x(4gb 256 bit) ve oyun çözünürlüğü 1360x768
Bu arada benim gibi her 5-10 dakkada bir crash hatası alan arkadaşlar bilgisayarın sanal belleğini 30gb civarlarına kadar yükseltsinler sorun çözülüyor.
Ram yetersiz gibi..

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt