TO Haber | En eski hayvan fosilleri keşfedildi: 890 milyon yıllık

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
Katılım
Şub 5, 2020
Mesajlar
1,193
Beğeniler
3,972
Puanları
113
#1
Kanada'da bir araştırma ekibi, dünyadaki en eski hayvan fosili örneklerini bulduğunu ileri sürdü. Sünger yapıları tam 890 milyon yıllık.Temsili görsel, turuncu sünger Agelas oroides. (Foto: Norbert Probst)

Bilim insanları dünyanın en eski hayvan fosili örneklerini bulmuş olabilir. Yeni bir çalışma, 890 milyon yıllık soluk, solucan benzeri organizmaların eski deniz süngerleri olabileceği sonucuna varıyor. İddia doğrulanırsa, en eski süngerlerin kökenini yaklaşık 350 milyon yıl geriye itecek. Böylece bu fosiller, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski hayvan fosilleri olacak.


Kuş vücudunda T-Rex kafası: 120 milyon yıllık fosil
Bilim insanları T-Rex benzeri bir kuş fosili keşfetti. Kafa yapısı bu etçil dinozora benzeyen kuş, bir avuca ancak sığacak büyüklükte.

Kayalarda en eski hayvan fosili örnekleri
Çalışmayı Kanada’daki Laurentian Üniversitesinden Jeolog Elizabeth Turner liderliğindeki bir ekip yaptı. Turner, yirmi yıldan uzun bir süre önce ülkenin kuzeybatı kesiminde yüksek lisans öğrencisi olarak saha çalışması yaparken, kaya oluşumlarındaki fosilleşmiş yapılara rastladı. Daha fazla örnek toplamak için son yıllarda bölgeye gitti. Yoğun ancak gözenekli iskeletlere sahip basit su hayvanları olan çok daha modern süngerlerin analizlerinde ilerlemeler ona yardımcı oldu.

Araştırmacılar, bulgularını geçtiğimiz gün Nature dergisinde yayımladı. Bilim insanları, Dünya’daki yaşamın yaklaşık 3.5 milyar yıl önce ortaya çıktığına inanıyor. En eski hayvanlar çok daha sonra ortaya çıktı. Ancak fosillerin eksikliği nedeniyle tam olarak ne zaman olduğu konusu halen tartışmalı.

Şimdiye kadar en eski ve net sünger fosilleri, hayvan çeşitliliğinin evrimindeki bir patlamanın meydana geldiği Kambriyen Dönemi’nin başlangıcına, yaklaşık 540 milyon yıl öncesine ait. Ancak fosil kayıtları seyrek olduğu için hayvan yaşamının ortaya çıkışına dair çok az şey biliniyor. Turner’ın keşfi bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir ve Dünya’daki en eski deniz hayvanı yaşamını gösterebilir.

Turner, bayağı süngerlerin (Demospongiae) iskeletlerine benzeyen fosilleşmiş yapılar keşfetti. Bayağı süngerler, sert bir organik maddeden yapılmış, üç boyutlu dalları olan bir iskelete sahiptir. Tüp şeklindeki yapıların dallı ağları mineral kalsit kristali ile kaplı. Bunlar aynı zamanda, bayağı sünger gövdeleri çürürken oluşmuş kalsiyum karbonat kayaçlarında bulunan yapılara da benziyordu.

Çalışma bulgularına yönelik tartışma sürüyor
Süngerlerin hayvan yaşamının en temel formlarından biri olduğu göz önüne alındığında, Turner’ın da dediği gibi ilk hayvanların sünger olması muhtemel. Turner’ın keşfi doğrulanırsa, çoğu bilim insanının daha önce hayvan yaşamını desteklemek için yeterli oksijen olduğuna inandığı zamandan önce Dünya’da birçok organizma yaşıyordu. Ayrıca Dünya’daki yaygın buzul çağlarından önce de yaşamış olacaklardı.

Genetik verilere ve göreceli basitliklerine dayanarak, süngerlerin genellikle hayvan yaşamının en eski formu olduğu düşünülmekte. Turner, modern süngerler üzerinde deneyler yaptı ve antik kayalarda süngerlerin korunması üzerinde çalıştı. Yapısı bakımından siyanobakterilerden daha karmaşık olduğunu belirtti. Hepsi, çalışmasındaki yapıyla yakından ilişkiliydi.

Ancak Lozan Üniversitesinden paleobiyolog Jonathan Antcliffe gibi bazı bilim insanları örneklerin sünger fosili olduğuna ikna olmadı. Antcliffe, “Hayat ağacının herhangi bir yerindeki organizmalar kıpır kıpır, küçük dallanan ve yeniden birleşen yapılar oluşturabilir. Bu fosiller, sünger olarak tanımladığımız spikül isimli mineralize iskelet parçaları gibi özelliklerden yoksun.” dedi.

Ardından Antcliffe, Kambriyen Dönemi’nden önce besin, biyomineral ve oksijen varlığı açısından bulgunun tüm okyanus ekosistemi hakkında bildiklerimizle uyuşmadığını söylüyor.

Hilal Bardakcı
 

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt