Dünya Tarihinden Soğuk Duş Etkisi Yaratacak Irkçılık Resimleri

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
Katılım
Şub 5, 2020
Mesajlar
643
Beğeniler
1,158
Puanları
93
#1

Dünya tarihi, kölelik ve ırkçılık gibi utanç dolu yıllara sahne olmuştur. Kölelik 20. yüzyıla kadar devam etmiştir. Irkçılık ise zamanla azalmış olmasına rağmen tamamen sonlandırılamamıştır. İşte dünya tarihinden sizler için derlenen ırkçılık resimleri...

1- Black Power selamı sonucu siyahi sporcuların spor kariyerlerine son veriliyor.

Black power selamı 1968 Meksiko olimpiyatları - 200 m de altın ve bronz madalya kazanan Tommie Smith ve John Carlos . Siyahlara karşı yapılan haksızlığı bu şekilde protesto etmişlerdir. Bu hareketlerinden dolayı spor kariyerleri sonlandırılmıştır.

2- ABD'de dokuz siyahın beyazlarla aynı okulda eğitime başlaması protesto ediliyor, 1959.


3- ABD’de sadece beyaz öğrencilerin eğitim gördüğü Harry Harding Lisesi’ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts’ın okuldaki ilk günü.


4- Amerika’da siyahiler otobüste beyazlara yer vermek zorundaydı.5- Tuvaletlerdeki ırkçılık. Beyazlar soldan, siyahiler sağdan gidiyor.


6- ABD, Kuzey Karolina’da beyazlar ve siyahiler ayrı çeşmelerden su içiyor.


7- Amerikan polisleri siyahilere özel arama uyguluyor.


8- Siyahi çocuklar, sadece beyazların oynayabildiği alanın tellerinin arkasında oyun alanını izlerken - 1956, Alabama ,USA


9- Amerika'da en sonunda siyahilerin ve beyazların aynı okulda eğitim almasına izin veriliyor fakat ırkçılık yine bitmiyor. Siyahiler dışlanmaya devam ediyor.


10- Belçika' da Afrikalı bir siyahi kız insanlar için oluşturulmuş hayvanat bahçesinde sergileniyor. İnsanlar Afrikalı kıza hayretler içerisinde bakıyor ve bir hayvan beslermişcesine yiyecek veriyorlar.


11- Otel sahibi siyahlar havuzda yüzerken havuza asit döküyor. 1964


12- Ve bunlardan ayrı olarak, doğuştan gelen eşitliği yansıtan ırkçılıktan haberi olmayan küçük çocuklar, New York, ABD, 1940


13- Galerimizde son olarak Emmanuel Eboue'nin ırkçılıkla ilgili şu sözüne yer vermek istiyoruz: "Bedenim siyah olabilir fakat ırkçılık yapanın kalbi siyahtır."
 
Katılım
Kas 25, 2020
Mesajlar
134
Beğeniler
186
Puanları
43
#4
tarihte ırkçılık konusu çok derin izler taşıyor.Bilineler yanında bilinmeyenler ise hem şaşırtıcı hem kan dondurucu düzeyde..

Irkçılığın en karanlık ve zirve yaptığı dönem tartışmasiz nazi dönemidir ancak nazi dönemi ırkçlığın başladığı dönem değildir.Bu işin geçmişi vardır.

Şöyleki abd kurulduktan sonra avrupadan ve uzak doğudan bir çok insan göç etti.Bu insanlar zaman içinde,özellikle sanayi devrimi döneminde çıkar kavgalarına ve feodal bir yapıda yaşam sürdü abd de.Parası olanın gayriresmi köleleri oluyordu ve parayı genelde avrupa kökenliler kazanıyordu.

abd deki özellikle alman yahudi göçmenleri ticareti neredeyse tekellerine almışlardı ve bu durum çok daha önce abd ye yerleşmiş ingiliz kökenlileri çok rahatsız ediyordu.Irksal çatışmalarda işte tam sanayi devri dönemine (1850 sonrası) rastlar.o dönem abd de ingiliz ve irlandalılar almanlara,çinliler ingiliz-irlandalılara,siyahiler almanlara ve almanlarda kendisinden ayrı ırka mensup herkese düşmandı.Ne ironiktirki yahudi almanlar bu ırkçılığı başlatanlar olmuştur.

Avrupada 1. dünya savaşı sonrası yenilen almanlar ile birlikte faşizm dünyayı sardı.abd de şuan bile en tehlikeli faşist ırkçı örgüt olan klu klux klan abd de almanlar tarafından daha nazizim doğmadan çok önce kuruldu.Bu örgüt "white america" sloganıyla beyaz olmayanlara savaş açtı.özellikle siyahi kesimi kesip biçti.klu klux klan örgütüne mensup olanlar protestanlardan oluşuyordu.yahudi alman kesimi ise daha masonik oluşumlarda örgütlenmişti ancak aynı ırktan oldukları için birbirlerine sataşmıyorlardı.

işte 2.dünya savaşı ile birlikte naziler ırkçılığı zirve noktasına taşıdı,hitler almanyası tüm örgütlenmelerini klu klux klan tipi temelinde ezoterizm ve dinsel temalı bir siyasi oluşumla vücut buldu ve tüm dünyada etkisi büyük oldu.

Sonrası malum,çok uzun yazıp sizleri yormak istemem...

ancak çoğunuzun bilmediği bir anektodda paylaşayım;

abd eski başkanı trump'ı bilmeyeniz yoktur sanırım :)

işte bu trump'ın babası safkan bir bavyera almanıydı ve 1. dünya savaşı zamanında abd ye göç etti.trump abd de doğdu.trump'ın babası ise "bizzat kurulmasında rol oynayıp üst düzey üyelik yaptığı ırkçı örgüt klu klux klan'ı örgütleyen çok önde gelen bir kişiydi"...

Trump esasen yahudi alman kökenli para baronlarına protestan kimliği ile zengin olan vitrin adamı oldu yıllar boyunca ve klu klux klan örgütüne her zaman sahip çıktı,başkanken en ırkçı alman kökenli adamlara ciddi mevkiler verdi..Yani almanlar içindede ırksal olmasada dinsel çekişmeler vardı ancak trump çok göstermesede katıksız bir ırkçı olduğunu hemen hemen tüm dünya bilir,trump'ın bu zihniyetinin kökenide geçmişinde ve ailesinde saklıdır.
 

Son mesajlar

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt