Days Gone'ın Yönetmeni, İndirim Kovalayan Oyuncuları Eleştirdi

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
Devam oyununun gelmemesinin suçlusu belli oldu

Bloomberg'den Jason Schreier'in Days Gone'ın devam oyunu planlarının Sony tarafından kabul görmediğini yazması üzerine gözler Days Gone'ın geliştirici ekibine çevrilmişti. Days Gone'ın kreatif direktörü ve yazarı John Garvin'e göre bunun en büyük sebebi, oyuncuların oyunu çıkışında tam fiyattan satın almamasıymış.

Garvin özetle "hem çıkışında oyunu almıyor, indirim kovalıyor, sonra da devam oyunu olmayınca söyleniyorsunuz" diyor :)

God of War'un yaratıcısı David Jaffe'nin YouTube yayınına konuk olan Garvin, "bu fikrim çoğu kişiyi sinirlendirebilir ama bir oyun seviyorsanız, lanet olası tam fiyatından satın alın! Oyuncuların 'oyunu indirimde aldım, PS Plus yoluyla aldım falan dediğini görüyorum. Demek istediğim şu ki eğer oyunu çıkışında desteklemezseniz, kalkıp da devam oyunu gelmiyor diye söylenmeyin. God of War çıkışında milyonlar sattı, Days Gone ise bunu yapamadı. Tüm bunları bir geliştirici olarak şahsi fikrim olarak söylüyorum."

Garvin 2006 yılındaki Syphon Filter: Dark Mirror'ın büyük ölçüde korsan indirilmesine ne kadar sinirlendiğini de anlatıyor ve bir kez daha oyuncuların oyunu tam fiyatından almasının geliştiricileri doğrudan desteklediğini söylüyor.

Garvin'in düşünceleri bana biraz anlamsız geldi. Hiç kimse oyunu çıkış gününde almak zorunda değil, sonradan alıp da beğenebilir ve devam oyunu olmasını da isteyebilir. Sonuçta herkesin böyle bir hakkı var. "Ya oyunu çıktığı gün alırsınız, ya da çenenizi kaparsınız" yaklaşımı biraz fazlaca sinirle söylenmiş gibi duruyor.

Eser Güven

Transient Ghost

Sehmus Talay __| Ghøst ΛssassiÑ |
Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Başlığı görünce gülesim geldi ama adam bir noktada da haklı.
Sony böyle bir şart koşuyorsa yapımcıya değil, Sony'e ''neden devam oyunu yok'' demek lazım.Sonuçta her şeye karar veren Sony oluyor bu noktada.Ama yine de bunu böyle dile getirmek biraz komik bir durum. :)

Son düzenleme:

Claayns06

Torrent-Oyun.com
Days Gone teknik açıdan rezalet bir şekilde piyasaya çıktı. Oynanamayacak derecede ciddi FPS sorunları mı dersiniz, iki saate yüklenemeyen dokular, oynanışı baltalayan saçma sapan glitch'ler mi dersiniz yarım yamalak Playstation markasına yakışmayacak kepaze bir oyundu teknik açıdan.

Days Gone'ın yönetmeni John Garvin beyefendi oyuncu topluluğunu eleştireceğine önce bir özleştiri yapsınlar ekibi ile beraber.

ArnoVDorian

Sic Parvis Magna
Emektar
Herkes suçlu, kimse birbirine laf atmasın.

1) Yapımcı suçlu, çünkü oyuna gereken önemi vermediler. Teknik açıdan çok kötü çıkış yaptı ve üstüne bölüm tasarımlarında bazı amatörlükler yapıldı. Bunlar yapılmasa metacritic puanı 85 üstü bile olabilirdi ve millet çıkış gününde alırdı.

2) Sony suçlu, çünkü beklentiyi yüksek tuttu. Oyun, çok da yüksek bütçeli bir yapıma benzemiyor. Bu oyunun 20 milyon satmasını bekleyemezsin. Yüksek bütçeli bir devam oyununa izin verip, yüksek beklentilere girilebilirdi.

3) Oyuncular başarısızlıkta suçlu değil ama devamının gelmemesinden dolayı yakınamazlar. Firmaya destek olmazsan devam oyunu da beklemek anlamsız olur. Tabii ki bu bir suçlama değil, sadece yakınmaya hakları yok diyorum.

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Sırf bu arkadaşa inat olsun diye lanet olası Days Gone'ı korsan oynayacağım çıktığı zaman. Niye satın alıp bunun gibi embesilleri zengin edeyim?
Yapımcının bu sözünden sonra kimsenin salak gibi oyunu çıktığı gibi satın alacağını sanmıyorum.Parayı su gibi harcayanlar haricinde.

Herkes suçlu, kimse birbirine laf atmasın.

1) Yapımcı suçlu, çünkü oyuna gereken önemi vermediler. Teknik açıdan çok kötü çıkış yaptı ve üstüne bölüm tasarımlarında bazı amatörlükler yapıldı. Bunlar yapılmasa metacritic puanı 85 üstü bile olabilirdi ve millet çıkış gününde alırdı.

2) Sony suçlu, çünkü beklentiyi yüksek tuttu. Oyun, çok da yüksek bütçeli bir yapıma benzemiyor. Bu oyunun 20 milyon satmasını bekleyemezsin. Yüksek bütçeli bir devam oyununa izin verip, yüksek beklentilere girilebilirdi.

3) Oyuncular başarısızlıkta suçlu değil ama devamının gelmemesinden dolayı yakınamazlar. Firmaya destek olmazsan devam oyunu da beklemek anlamsız olur. Tabii ki bu bir suçlama değil, sadece yakınmaya hakları yok diyorum.
Oyuncuyu firmanın geliri ilgilendirmez devam oyunu istemekte hakkıdır. Firma da yapmaz oda onun bileceği iş . Oyunu almayıp isteyen hariç. Sen bir hizmet sunuyorsun satar satmaz bu kullanıcının görüşüne vs bir çok şeyi es geçiyorum , ben zaten days gone la ilgilenmiyorsam almam ve devamı da beklemem. İndirimden alan adama laf ediyor ki sanane abi koyma indirime o zaman??

MuratTamer

Dutch always has a plan..
Anlamadigim nokta oyunun sonu ucu acik mi bitiyor ki devam oyunu bu kadar gündem oldu. Eger ikincisi gelecek sekilde ucu acik senaryoya sahipse zaten oynamayalim daha iyi. Devaminin yapilmayacagini bile bile hikayeyi neden bitirelim. İnsallah sonu havada kalacak sekilde degildir en azindan. Son zamanlarda benzer bir gol bir netflix dizisinden yedim zaten :) dört sezon mal gibi izledim. Hikayeyi heyecanli bir yerde biraktilar. Sonra biraz arastirinca gordum ki reytingler iyi degil diye projeyi sonlandirmislar final yapmadan..

Spoiler vermeden bitiren bir arkadas bilgi verirse guzel olur :))

ArnoVDorian

Sic Parvis Magna
Emektar
Oyuncuyu firmanın geliri ilgilendirmez devam oyunu istemekte hakkıdır. Firma da yapmaz oda onun bileceği iş . Oyunu almayıp isteyen hariç. Sen bir hizmet sunuyorsun satar satmaz bu kullanıcının görüşüne vs bir çok şeyi es geçiyorum , ben zaten days gone la ilgilenmiyorsam almam ve devamı da beklemem. İndirimden alan adama laf ediyor ki sanane abi koyma indirime o zaman??
Adam haklı veya oyuncular suçlu demiyorum. Eğer oyunu desteklemezsen devam oyunu istemeye de hakkın yok. İçten içe istersin ama firmaya mesajlar atıp devam oyunu getirin diyemezsin. Adamlar getirdiğinde yine düşük fiyattan alırsın ve adamlar zarar eder. Güven vermen lazım ki adamların getirmek için bir sebebi olsun.

Transient Ghost

Ekip Lideri
Üst-Yönetim
Adam haklı veya oyuncular suçlu demiyorum. Eğer oyunu desteklemezsen devam oyunu istemeye de hakkın yok. İçten içe istersin ama firmaya mesajlar atıp devam oyunu getirin diyemezsin. Adamlar getirdiğinde yine düşük fiyattan alırsın ve adamlar zarar eder. Güven vermen lazım ki adamların getirmek için bir sebebi olsun.
Zarar ettiklerini sanmıyorum.Sony, oyun tam fiyattan satın alınınca daha erken hedefledikleri miktara ulaşacağını, hatta geçeceğini düşünüyordu.Tıpkı GoW vb. oyunlar gibi.Büyük firmalar için en önce hedef her zaman bu olmuştur ki devam oyunlarına çoğu zaman böyle karar veriyorlar.Ama evdeki hesap çarşıya uymayınca bekledikleri satış hedeflediklerinin altında kalıyor.Bu demek değil ki Sony veya Bend Studios bu oyundan zarar etti.Öyle olsa zaten Bend Studios bırak ''devam oyunu'' demeyi, Sony ile ilişiği bile kalmazdı.Sonuç itibariyle konsol ile para kazanamayan Sony, oyun ile para kazanmayı amaçladığı için böyle bir beklentiye girmesi hiç tasvip etmesem de gayet doğal.

ArnoVDorian

Sic Parvis Magna
Emektar
Zarar ettiklerini sanmıyorum.Sony, oyun tam fiyattan satın alınınca daha erken hedefledikleri miktara ulaşacağını, hatta geçeceğini düşünüyordu.Tıpkı GoW vb. oyunlar gibi.Büyük firmalar için en önce hedef her zaman bu olmuştur ki devam oyunlarına çoğu zaman böyle karar veriyorlar.Ama evdeki hesap çarşıya uymayınca bekledikleri satış hedeflediklerinin altında kalıyor.Bu demek değil ki Sony veya Bend Studios bu oyundan zarar etti.Öyle olsa zaten Bend Studios bırak ''devam oyunu'' demeyi, Sony ile ilişiği bile kalmazdı.Sonuç itibariyle konsol ile para kazanamayan Sony, oyun ile para kazanmayı amaçladığı için böyle bir beklentiye girmesi hiç tasvip etmesem de gayet doğal.
Zaten zarar etmemiştir, beklentileri karşılamaması demek daha doğru olur cidden. Olayların en başına gidersek, firma işini düzgün yapsaydı böyle büyük bir potansiyel harcanmayacaktı, yazık oldu.

HailSatan

\m/ Until the Light Takes Us \m/
1 haftadır Days Gone oynuyorum ve bu adamın dediklerine baya güldüm. God of War'la falan karşılaştırmış oyunu. God of War oynamaya başladığımda saatlerce başından kalkamıyordum, gamepad'in şarjı bitip uyarı verdiğinde kaç saattir oynadığımın farkına varıyordum. Days Gone'ı ise sırf motor sevdiğim için oynuyorum. Onun dışında hiçbir özel yanı yok. Güzel oyun yaparsan çıkışta satar parayı kırarsın vasat oyun yaparsan indirimde satış yapar en sonunda da PS Plus tarafından dağıtılırsın. Days Gone'a para verdiğime pişman oldum ben mesela bu ay bedava olduğunu görünce.

İlk çıktığı zamanlardaki halini hatırlıyorum ps4 pro da fps drop bug falan oluyordu.
Adam gibi yapamamışsınız oyunu update geldi bilmem ne zor bela düzeldi o oyun.
Gta 4 gibi diyelim.
Şimdi kusursuz oyun yoktur tamam da bu türde basit test edilip gözlemlenen ve çıkmadan halledilen şeyleri oyuncular alıp O SORUNLARI yaşadıktan sonra anlamı kalmıyor.
Bana kalsa annesine bile söverim onların.
Youtube den izlemiştim zaten oradan görmüşlüğüm var.
Oradan bitirdim oyunu.
Yapımcı kuruluş boş yapmış baya bi.
İşini hakkıyla yaparsan da hakkıyla alırsın satış olarak reyting olarak.
Oyunun 2. si için yazmışlar yapımcı satış indirim bekliyor diye yakınmış .
Dua etsinler satın alan olduğuna.
Dying light ın mevzusu gibi olmuş olsaydı kafalarına sıkarlardı herhalde.
Bazı firmalar satış yok diye yakınır bu satışı indirimli bilmem ne yapmışlar diye yakınıyor.

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt