Arkadaşlar Ram Konusunda Yardım Lütfen!!

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR

uguraliy

Torrent-Oyun.com

melihbass

ASASI OLMAYAN KAHIN
arkadaşlar selamlar yeni ram alacağım 32gb olacak fakat 4x8 olarak mı yoksa 2x16 olarak mı alsam daha faydalı olur karar veremedim 3200mhz frekans hızı olacak düşündüğüm ram ler de bunlar
GSKILL RipjawsV 8GB 3200MHz DDR4 CL16 Ram Fiyatı (hepsiburada.com)
Adata DDR4 8GB 3200MHz XPG GAMMIX D30 Ram (AX4U320038G16-SR30) | Teknobiyotik
bence 32gb ram ile 16gb ram fps fark ettirmiyor o paraya başka bir donanım alabilirsin örn SSD benzeri.

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com
2 x 16 alman her zaman daha mantıklı olur
tamamdır teşekkürler öyle yapayım o zaman

İletileriniz Birleştirildi (Flood Yapmak Yasak)

bence 32gb ram ile 16gb ram fps fark ettirmiyor o paraya başka bir donanım alabilirsin örn SSD benzeri.
benim şu an kullandığım ram in frekans değerleri çok düşük 2133mhz de çalışıyor onun için yükseltme zaten yapacağım yapmışken 32 olsun senelerce götürsün istiyorum ssd de başka bahara inşallah :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

uguraliy

Torrent-Oyun.com
benim şu an kullandığım ram in frekans değerleri çok düşük 2133mhz de çalışıyor onun için yükseltme zaten yapacağım yapmışken 32 olsun senelerce götürsün istiyorum ssd de başka bahara inşallah :)
Anakart desteklediği sürece mantıklı olur ama 32 çok fazla senelerce götürsün derken yılların 32 gerektirmeyen oyunlarla boşu boşuna geçecek ve sistem çöp olacak. Gereksinim dahilinde arttırma yapmak hep en mantıklısı

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com
Anakart desteklediği sürece mantıklı olur ama 32 çok fazla senelerce götürsün derken yılların 32 gerektirmeyen oyunlarla boşu boşuna geçecek ve sistem çöp olacak. Gereksinim dahilinde arttırma yapmak hep en mantıklısı
sistem çöp olmaz ya eskidikçe işlemci ya da ekran kartı yükseltmesi yaparım güncellerim iyi bir anakart aldım zaten ram i de aldıktan sonra yıllarca bu parçaları değiştirmem artık durumum oldukça ekran kartı falan değiştiririm

Sokrat ST

Her Türlü Sorununuzda Pm atın yeter :)
Merhaba. 16x2 almanı öneririm gayet performanslı olur dual channel şekilde.
İyi forumlar.

tamamdır teşekkürler öyle yapayım o zaman

İletileriniz Birleştirildi (Flood Yapmak Yasak)

Hocam bu dediğin yatırımın faydasını ancak 5 yıla görürsün ama SSD alsan hayatından tasarruf edersin diyor ve başka lafa gerek duymuyorum.

2x 16 al ne kadar az yer kaplasa o kadar iyi yarın 64 e çıkartmak istersen yer olsun.

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com
yorumlar için teşekkür ederim 2x16 almamın daha faydalı olacağını öğrenmiş oldum şu an 128 gb lik bir ssd im var idare ediyorum umarım ileride daha iyi bir ssd de alabilirim

GREY

[TechGuy]
yorumlar için teşekkür ederim 2x16 almamın daha faydalı olacağını öğrenmiş oldum şu an 128 gb lik bir ssd im var idare ediyorum umarım ileride daha iyi bir ssd de alabilirim
ssd yükseltmen senin için uzun vadede çok daha iyi olur illa ram alacağım dersen anakartın desteklediği en mhz değerlerini tercih et. kit olarak ise 4x8 al arıza durumunda telafi durumun olur.

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com
ssd yükseltmen senin için uzun vadede çok daha iyi olur illa ram alacağım dersen anakartın desteklediği en mhz değerlerini tercih et. kit olarak ise 4x8 al arıza durumunda telafi durumun olur.
daha önceki yorumlarda belirttiğim gibi önceliğim ram ssd yi başka zaman bakacağım yalnız 4x8 olarak almanın nasıl bir faydası olur onu anlayamadım diğer arkadaşlar hep 2x16 daha iyi olur demişlerdi

GREY

[TechGuy]
daha önceki yorumlarda belirttiğim gibi önceliğim ram ssd yi başka zaman bakacağım yalnız 4x8 olarak almanın nasıl bir faydası olur onu anlayamadım diğer arkadaşlar hep 2x16 daha iyi olur demişlerdi
4x8 kullanırsanız %1-2'lik performans artışı olur. Ama bahsettiğim performans değil eğer ramlerinden biri arızalanırsa telafasi daha kolay ve ucuz olur. O yüzden 4x8 kitler alın. Bu arada sitede herkes konuşuyor ama doğru olduğu anlamına gelmiyor. Öğrendiğiniz bilgileri teyit etmeden alışveriş yapmayın.

4x8 kullanırsanız %1-2'lik performans artışı olur. Ama bahsettiğim performans değil eğer ramlerinden biri arızalanırsa telafasi daha kolay ve ucuz olur. O yüzden 4x8 kitler alın. Bu arada sitede herkes konuşuyor ama doğru olduğu anlamına gelmiyor. Öğrendiğiniz bilgileri teyit etmeden alışveriş yapmayın.

Hocam öyle bir diyorsun ki gören biz mal mal konuşuyoruz sanır. ( kendi adıma )

GREY

[TechGuy]
Hocam öyle bir diyorsun ki gören biz mal mal konuşuyoruz sanır. ( kendi adıma )
Hocam mal değilseniz yorumumun sizi etkileyeceğini sanmıyorum zira üzerine alınan sizsiniz. Ben kimseye salak, aptal demiyorum. Sadece araştırma yapmadan, konuya tam hakim olmadan ezbere yorum yapan ve bunu dikte eden insanlardan bahsediyorum.

Hocam mal değilseniz yorumumun sizi etkileyeceğini sanmıyorum zira üzerine alınan sizsiniz. Ben kimseye salak, aptal demiyorum. Sadece araştırma yapmadan, konuya tam hakim olmadan ezbere yorum yapan ve bunu dikte eden insanlardan bahsediyorum.
kusura bakma o zaman hocam, biraz atılgan bir insanım.

amazon123

Torrent-Oyun.com
Daha öncede cevap verilmiş ama illa 32 yapıcam diyorsan 4x8 daha mantıklı olan. Ama bende 32 yerine ryzen kullanıyordan minumum 3600 mhz 2x8 ve ssd diyorum. Mantığını güzel kurmuşsun ramim fazla olsun ileride diğer parçaları upgrade ederim diye ama yavaş yavş ddr5 ramlerde çıkış yapacak artık 32 ye ihtiyacın olana kadar ddr5 ler gelmiş olur. Biraz ölü yatırım bu aşamada 32 gb ram, yerinde olsam 2x8 3600 mhz ram ve 1tb m2 ssd alırım karar senin tabiki

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com

bu video faydalıymış 4x8 ortalama fps oranlarında hep yüksek kafam karıştı baya 2x16 olarak almak üzereydim şimdi 4x8 daha doğru gibi görünüyor

MuratTamer

Dutch always has a plan..
Anakartınızın modeli ölçülerini de dikkate alın hocam. Benim mesela dört slot var ama kule tipi soğutma birini hafiften kapatıyor. Kart üzerindeki alandan tasarruf bakımından 2X16 kullanmak mantıklı gözükse de (ben öyle kullanıyorum memnunum) yukarıda bir arkadaşın bahsettiği 4X8 kullanmanın sağladığı arıza durumunda daha az maddi zarar olayı çok mantıklı. Bir 16lık ramin bozulmasının vereceği maddi zarar var bir 8lik ramin.
Yorumlar bu yönde. Gerisi size kalmış. Anakartınıza, bütçenize ve almaya karar verdiğiniz ürünün fiyat anlamındaki uygunluğunu göz önüne alarak bir karar alın geçin. Performans farkı atla deve olmayacak iki şekildede. Hayırlı olsun sisteminizde.

Sonat Doğu

Torrent-Oyun.com
Daha öncede cevap verilmiş ama illa 32 yapıcam diyorsan 4x8 daha mantıklı olan. Ama bende 32 yerine ryzen kullanıyordan minumum 3600 mhz 2x8 ve ssd diyorum. Mantığını güzel kurmuşsun ramim fazla olsun ileride diğer parçaları upgrade ederim diye ama yavaş yavş ddr5 ramlerde çıkış yapacak artık 32 ye ihtiyacın olana kadar ddr5 ler gelmiş olur. Biraz ölü yatırım bu aşamada 32 gb ram, yerinde olsam 2x8 3600 mhz ram ve 1tb m2 ssd alırım karar senin tabiki
saol cevap için ddr5 e daha vakit var onun için başta anakart değiştirmek gerekicek zaten şu anda hem ssd hem de ram i aynı anda alabilecek durumum yok ssd de çok kolay değiştirilebilecek bir parça önceliklerimi hallettikten sonra bakarım ram aldıktan sonra yıl içinde ryzen5 3600xt alacağım daha

amazon123

Torrent-Oyun.com
saol cevap için ddr5 e daha vakit var onun için başta anakart değiştirmek gerekicek zaten şu anda hem ssd hem de ram i aynı anda alabilecek durumum yok ssd de çok kolay değiştirilebilecek bir parça önceliklerimi hallettikten sonra bakarım ram aldıktan sonra yıl içinde ryzen5 3600xt alacağım daha
Yani genel olarak dediğimizi anlatamıyoruz gibi hissettim ben cevabından diğer arkadaşlarıda dahil ediyorum. 32 ye karar verdiysen ryzen5 3600xt ile 4x8 3600 mhz altına düşme diyeyim.

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt