7 Yıldır Süren Sağlık Problemi

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
7 yıldır içimde " Sebepsiz Korku Ve Heyecan " oluyor. Bu durum gittikçe artıyor. Bi türlü çözüm bulamadım.

Yardımcı olabilecek var mı ? Ne yapmam lazım ?

NOT : 13 yaşında böyle bi problem oluştu ve hâlen devam ediyor.
NOT : 7 yıl içinde gittikçe başka problemlerde ortaya çıktı. ( kasılma , baş dönmesi , sinirsel hareket , ilaç kaynaklı etkiler vs. )

-------------------------------------------------------------------
İsterseniz Durumu Daha Detaylı Anlatabilirim..
-------------------------------------------------------------------

The Good

1881 - 193∞
Doktorların koyduğu teşhis neydi en başta.. Panik Atak mı ? Ve bu korkular ne korkusu ? Ölüm, nefessiz kalma, boğulma, delirme, boşluğa düşme,uyumadan önce uykuya geçememe gibi mi ? Yoksa başka bir şey mi yardımcı olmaya çalışırım..Çünkü ben de böyle bir problem yaşıyordum.

@~ßluèMooN~
psikiyatriye gittim. 5-6 ay gibi ilaç kullandım fakat yan etkiler olduğu için ilacı kesmek zorunda kaldım.fakat şuan sebepsiz korku ve kasılmalar daha fazla oluyor , tedaviden önce bu kadar korku falan olmuyordu.

-----------------------------------------------------------------
@quake07
bu problemin ilk olduğu zaman 13 yaşındaydım.Problem başta sadece sebepsiz korkularda fakat zaman içerisinde kasılma , baş dönmesi , sinirsel hareket gibi şeyler ortaya çıktı.

ilk doktora gittiğimde (13 yaşında) küçük ergenlik panik atağı dedi ve 50mg lustral verdi 1 hafta kullan gel dedi sonra ben kullandım fakat ne oldu bilmiyorum gitmedim aradan zaman geçti liseyi zar zor bitirdim . liseden sonra başka doktora gittim orada lustral 50mg verdi sonra 100mg çıkardı fakat problemi tam çözemedi. 1,5-2 yıl lustral 100mg kullandım günde 1 defa ( bazen 3 günde bir alıyordum rahatsız olmuyordum ). Daha sonra
başka bi doktora gittim " kaygı bozukluğu " diye teşhis koydu.Sonra Anafranil , Rileptid , Zanax , Buspon , TrankoBuskas , Lustral , Dideral , ilaçlarını aldım fakat ilaçların kullanımı , dozu , zamanlaması farklı . (gerekirse detaylı anlatabilirim). Fakat vucutta kabızlık olduğu için ve extra başka yan etki olduğu için ilaçları kesmek zorunda kaldım.Şuan sadece lustral 100mg kullanıyorum fakat düzelemiyorum.

yaşadığım korkular sebepsiz korku.yani herhangi bişeyden çekindğimden değil , mesela yükseklik korkusu olan biri yüksekten uzaklaşsa korkusu gider fakat benim yaşadığım korku bunlardan apayrı bi korku kendiliğinden otomotikmen sebepsiz yere oluşan korku.

Bu durumla ilgili başka şeylerde var. uygunsan özelden detaylı konuşabilir miyiz ?

j0ny

Seviye 1
Bu bende 10 yıldır var hatta çok daha kötüsü sanırım. Ara ara dayanamayacak gibi olsam da bir şekilde toparlıyorum, ilaç kullanmanı tavsiye etmem seni bağımlı yaparlar. Bunu kendin çözebilirsin eğer psikolojik ise.

Bu bende 10 yıldır var hatta çok daha kötüsü sanırım. Ara ara dayanamayacak gibi olsam da bir şekilde toparlıyorum, ilaç kullanmanı tavsiye etmem seni bağımlı yaparlar. Bunu kendin çözebilirsin eğer psikolojik ise.
@j0ny
valla ben bi türlü kendime gelemedim. mecburiyetten ilaç kullandım. kendim çözebilecek durumda değilim.
2015'te liseden mezun oldum tabii bu durumdan dolayı zar zor bitirdim. kaç yıldır üniversiteyi erteliyorum bu problemlerden.

çözüm yolu yok mu? çaresiz ve karmakarışık durumdayım. :(

Onur.G

Bitmeyen Ölümler Yazılır Taş Tabelaya
Süper Moderatör
kardeşim öncelikle geçmiş olsun ALLAH acil şifalar versin.
tavsiyem psikologa kesin git. ama her sağlık sorununun başı stres. ama en önemlisi altında yatan sorunu bulmak kardeşim
belki okulda sorun yaşadın aile içi sorunların var bunların hepsi çok normal şeyler.
biraz da irade ile alakalı bir olay ama bu irade de kendi bedenine kendin sahip çıkmalısın dostum. kafana fazla takmamaya özen göster.
ama kesin çözümü bunun altında yatan sorunda
eğer dertleşmek sohbet etmek istersen pm bırakabilirsin dostum
aynı şeyleri yaşadım ve yaşadığım için az çok seni anlayabiliyorum.
kendi kafana göre gidipte eczaneye ya bana bi rahatlatıcı ver falan yapma kardeşim kendine faydadan çok zararın olur genç yaşta mahvedersin kendini.
tekrardan çok geçmiş olsun kardeşim :)

Onur.G

Süper Moderatör
@~ßluèMooN~
psikiyatriye gittim. 5-6 ay gibi ilaç kullandım fakat yan etkiler olduğu için ilacı kesmek zorunda kaldım.fakat şuan sebepsiz korku ve kasılmalar daha fazla oluyor , tedaviden önce bu kadar korku falan olmuyordu.

-----------------------------------------------------------------
@quake07
bu problemin ilk olduğu zaman 13 yaşındaydım.Problem başta sadece sebepsiz korkularda fakat zaman içerisinde kasılma , baş dönmesi , sinirsel hareket gibi şeyler ortaya çıktı.

ilk doktora gittiğimde (13 yaşında) küçük ergenlik panik atağı dedi ve 50mg lustral verdi 1 hafta kullan gel dedi sonra ben kullandım fakat ne oldu bilmiyorum gitmedim aradan zaman geçti liseyi zar zor bitirdim . liseden sonra başka doktora gittim orada lustral 50mg verdi sonra 100mg çıkardı fakat problemi tam çözemedi. 1,5-2 yıl lustral 100mg kullandım günde 1 defa ( bazen 3 günde bir alıyordum rahatsız olmuyordum ). Daha sonra
başka bi doktora gittim " kaygı bozukluğu " diye teşhis koydu.Sonra Anafranil , Rileptid , Zanax , Buspon , TrankoBuskas , Lustral , Dideral , ilaçlarını aldım fakat ilaçların kullanımı , dozu , zamanlaması farklı . (gerekirse detaylı anlatabilirim). Fakat vucutta kabızlık olduğu için ve extra başka yan etki olduğu için ilaçları kesmek zorunda kaldım.Şuan sadece lustral 100mg kullanıyorum fakat düzelemiyorum.

yaşadığım korkular sebepsiz korku.yani herhangi bişeyden çekindğimden değil , mesela yükseklik korkusu olan biri yüksekten uzaklaşsa korkusu gider fakat benim yaşadığım korku bunlardan apayrı bi korku kendiliğinden otomotikmen sebepsiz yere oluşan korku.

Bu durumla ilgili başka şeylerde var. uygunsan özelden detaylı konuşabilir miyiz ?
dostum korkularının sebebi de rüyanda gördüğün bir olay yada canlı şahit olduğun bilinç altını ele geçiren bir olay
zamanla panik atağa çevirmiş muhtemelen

@j0ny
valla ben bi türlü kendime gelemedim. mecburiyetten ilaç kullandım. kendim çözebilecek durumda değilim.
2015'te liseden mezun oldum tabii bu durumdan dolayı zar zor bitirdim. kaç yıldır üniversiteyi erteliyorum bu problemlerden.

Öncelikle şunları sormak istiyorum
1.Bu korku dediğin sadece insanlarla konuşurken mi yoksa Evde tek başına takıldığın zamanlarda'da mı oluyor.
2.Panik atak geçirmiş birisi olarak sana şunu soracağım bu korku dediğin şey anlık mı oluyor yani 5-10 dk sürüp sonra düzeliyor mu
3.Günde kaç saat bilgisayar başında oturuyorsun?

kardeşim öncelikle geçmiş olsun ALLAH acil şifalar versin.
tavsiyem psikologa kesin git. ama her sağlık sorununun başı stres. ama en önemlisi altında yatan sorunu bulmak kardeşim
belki okulda sorun yaşadın aile içi sorunların var bunların hepsi çok normal şeyler.
biraz da irade ile alakalı bir olay ama bu irade de kendi bedenine kendin sahip çıkmalısın dostum. kafana fazla takmamaya özen göster.
ama kesin çözümü bunun altında yatan sorunda
eğer dertleşmek sohbet etmek istersen pm bırakabilirsin dostum
aynı şeyleri yaşadım ve yaşadığım için az çok seni anlayabiliyorum.
kendi kafana göre gidipte eczaneye ya bana bi rahatlatıcı ver falan yapma kardeşim kendine faydadan çok zararın olur genç yaşta mahvedersin kendini.
tekrardan çok geçmiş olsun kardeşim :)
dostum korkularının sebebi de rüyanda gördüğün bir olay yada canlı şahit olduğun bilinç altını ele geçiren bir olay
zamanla panik atağa çevirmiş muhtemelen
@Onur Güleryüz
Eyvallah kardeşim. ALLAH razı olsun.

Psikiyatriye gittim. Yok dostum stes yapılacak bişey yokken herşey yolundayken ansızın böyle bi durum oluştu bende.lisenin başlamasına 2 hafta kala ben dışarda lokantada yemek yerken böyle bi problem oluştu. tam elimi yıkayıp masaya oturacakken ansızın sınav heyecanı gibi bi durum tuttu beni 7 yıldır hâlen bırakmadı.

sorun nedir hâlen tam çözebilmiş değilim.

okul sorunu ya da aile sorunu yok . peder bey okul müdürü , eğitimci . aile anlayışlı bütün konularda , ordan sıkıntı yok .. okul sorunu olacağını sanmıyorum çünkü herşey yolundayken lisenin başlamasına 2 hafta kala böyle bi durum oluştu.

beni tetikleyecek herhangi bi olay ya da durumla karşı karşıya gelmedim. ansızın oluştu.

pm'den özel olarak konuşabilirsek çok sevinirim. daha detaylı anlatabilirim.

doktor kontrolünde ilaçlar kullandım fakat düzelemedim , hatta daha kötü oldu diyebilirim ve ekstra başka sorunlarda ortaya çıktı.

Son düzenleme:
Öncelikle şunları sormak istiyorum
1.Bu korku dediğin sadece insanlarla konuşurken mi yoksa Evde tek başına takıldığın zamanlarda'da mı oluyor.
2.Panik atak geçirmiş birisi olarak sana şunu soracağım bu korku dediğin şey anlık mı oluyor yani 5-10 dk sürüp sonra düzeliyor mu
3.Günde kaç saat bilgisayar başında oturuyorsun?
@michaelnoscopefield

1. Sebepsiz korkular oluyor , Zaman mekan değişmiyor. Ansızın nerede geleceği belli olmayan korku. Yani ortada korkmak için bi sebep yok sanki korku hormonu duygusunun ayarı bozulmuş ansızın otomotikmen kendiliğinden geliyor.Ve şöyle bişey diyeyim ; örneğin yüksekten korkan biri yüksekten uzaklaşırsa korkusu diner fakat benim yaşadığım korku bundan tamamen bağımsız korku.sebepsiz ve aniden gelen bi durum.

2. korkunun sürme durumu değişiyor bazen kısas süreli oluyor bazen uzun süreli . gün boyu bile olduğu var yani.

3. eskisi gibi bilgisayarda oturamıyorum , daha doğrusu artık sosyal yaşamımı bile etkilemiş durumda sürekli uyumak zorunda kalıyorum.

------------------------------------------------------------
Herhangi bi çözümü falan yok mu ? Ne yapabilirim ?

Onur.G

Süper Moderatör
@Onur Güleryüz
Eyvallah kardeşim. ALLAH razı olsun.

Psikiyatriye gittim. Yok dostum stes yapılacak bişey yokken herşey yolundayken ansızın böyle bi durum oluştu bende.lisenin başlamasına 2 hafta kala ben dışarda lokantada yemek yerken böyle bi problem oluştu. tam elimi yıkayıp masaya oturacakken ansızın sınav heyecanı gibi bi durum tuttu beni 7 yıldır hâlen bırakmadı.

sorun nedir hâlen tam çözebilmiş değilim.

okul sorunu ya da aile sorunu yok . peder bey okul müdürü , eğitimci . aile anlayışlı bütün konularda , ordan sıkıntı yok .. okul sorunu olacağını sanmıyorum çünkü herşey yolundayken lisenin başlamasına 2 hafta kala böyle bi durum oluştu.

beni tetikleyecek herhangi bi olay ya da durumla karşı karşıya gelmedim. ansızın oluştu.

pm'den özel olarak konuşabilirsek çok sevinirim. daha detaylı anlatabilirim.

doktor kontrolünde ilaçlar kullandım fakat düzelemedim , hatta daha kötü oldu diyebilirim ve ekstra başka sorunlarda ortaya çıktı.
dostum özelden daha detaylı konuşalım :)

selimben

Dürüst olmak doğruluğu getirir.
Kısa ve öz panik atak hastasısın herşey psikolojik kendini dizginlemek'te senin elinde geçmiş olsun

j0ny

Seviye 1
@j0ny

Hocam namaz kılmayı denediniz mi? Hayata bakış açınızı değiştirmeyi. Sanat ile uğraşmayı. Çiçekler ile ilgilenin. Hayvanlar ile ya da teleskop alın ve ayı falan gözlemleyin. İnanın 200-300 TL'ye alacağınız teleskop bile iş görür ay için.

Kendinizi asla yalnız hissetmeyin. Çünkü değilsiniz. Dünya'da 7 Milyar insan var. Ve 7 milyar farklı hikaye. Gelecek hayali kurun. ""Acaba karım şu an ne yapıyor?"" gibi. Sanat ile ilgilenin, günlük yazın. Ben bu şekilde rayına oturttum sanırım.

Ama asla çözüm olmadı bunu unutmayın. Arada sırada 1 dakikalığına bile olsa yeniden geliyor. Bende şu an var mesela ama bunda Abimin, Hakkari'ye gitmesindeki pay çok büyük.

@Engineer097

bir süre sanal olan her şeye ara ver.fazla diyalog kur.film dahi izleme.
Arkadaşa katılıyorum.Mümkün olduğunca sosyalleş, sosyal aktiviteler yap çevrendeki insanlarla.Yalnız kalmamaya çalış.Mesela futbol oynayabilirsin ya da arkadaşlarınla Playstation salonlarına gidebilirsin ya da Bilardo oynamak gibi aktiviteler yapabilirsin.Bunlar seni yaşadığın sıkıntılardan yavaş yavaş uzaklaştıracaktır diye düşünüyorum.Bu sorunlarını unutmak için ne gerekiyorsa yapmalısın.Çevremde arkadaşım kalmadı diyorsan, çözüm olur mu pek emin değilim ama online oyunlara yönelebilirsin.Misal takım ruhu yüksek oyunlar daha etkili olabilir [R6: Siege, Hunt Showdown gibi].Bağımlılık gibi kafada biten bir hastalık olduğu için kafanı rahatlatacak, kendini eğlendirecek şeylerle meşgul olduğun sürece, hastalığın etkisinden kurtulman o derece azalır diye düşünüyorum.
Bu arada geçmiş olsun kardeşim, umarım kurtulursun bu hastalıktan.

TheDaRKNesSs

Korkaklıkta Ar İlerlemekte Şeref Var ...
ALLAH şifa versin kardeş sosyalleşme kısmına katılıyorum oldukça hayatın içinde kalmaya çalış
hacı hocaya da bi bakıl derim ben şifa bulanlar çok sonuçda belki sana da bi faydası olur.

HowniscupE

Minka Kelly
sosyalleş zorla ortamlara gir zamanla azalır bende öyleydim 16 yaşındayız 1 sene böyle gitti şu an iyiyim sadece aşırı terlemem kaldı o da geçse tamamım

Kısa ve öz panik atak hastasısın herşey psikolojik kendini dizginlemek'te senin elinde geçmiş olsun
@selimben
eyvallah. kendimi düzeltemiyorum bi türlü , ne yaptıysam durmuyor. hiç mi çaresi yok bunun ne yapmam lazım ? Kalıcı mı kaldı acaba ?

Hocam namaz kılmayı denediniz mi? Hayata bakış açınızı değiştirmeyi. Sanat ile uğraşmayı. Çiçekler ile ilgilenin. Hayvanlar ile ya da teleskop alın ve ayı falan gözlemleyin. İnanın 200-300 TL'ye alacağınız teleskop bile iş görür ay için.

Kendinizi asla yalnız hissetmeyin. Çünkü değilsiniz. Dünya'da 7 Milyar insan var. Ve 7 milyar farklı hikaye. Gelecek hayali kurun. ""Acaba karım şu an ne yapıyor?"" gibi. Sanat ile ilgilenin, günlük yazın. Ben bu şekilde rayına oturttum sanırım.

Ama asla çözüm olmadı bunu unutmayın. Arada sırada 1 dakikalığına bile olsa yeniden geliyor. Bende şu an var mesela ama bunda Abimin, Hakkari'ye gitmesindeki pay çok büyük.

@Engineer097
@j0ny
Hocam namaz kılıyorum.Bilgisayarda kendimi geliştireyim dedim bu hastalık içinde iyi gelir oyalanma falan ama denedim olmadı bi türlü durmadı gittikçe şiddetleniyor , sürekli uyumak zorunda kalıyorum. namaz kılıp hemen uyuyorum.

bende hiçbir şey yokken ansızın geldi böyle bi durum. 13 yaşındayken liseye 2 hafta kala böyle bi durum oldu. lokantadaydım elimi yıkayıp masaya oturacaktım tam o sırada sınav heyecanı gibi bişey tuttu ve 7 yıldır halen bırakmadı.

çaresi yok mu ?

bir süre sanal olan her şeye ara ver.fazla diyalog kur.film dahi izleme.
@kanfur
zaten sanala bakacak hâl yok.sürekli bu durum yüzünden uyuyorum.

Arkadaşa katılıyorum.Mümkün olduğunca sosyalleş, sosyal aktiviteler yap çevrendeki insanlarla.Yalnız kalmamaya çalış.Mesela futbol oynayabilirsin ya da arkadaşlarınla Playstation salonlarına gidebilirsin ya da Bilardo oynamak gibi aktiviteler yapabilirsin.Bunlar seni yaşadığın sıkıntılardan yavaş yavaş uzaklaştıracaktır diye düşünüyorum.Bu sorunlarını unutmak için ne gerekiyorsa yapmalısın.Çevremde arkadaşım kalmadı diyorsan, çözüm olur mu pek emin değilim ama online oyunlara yönelebilirsin.Misal takım ruhu yüksek oyunlar daha etkili olabilir [R6: Siege, Hunt Showdown gibi].Bağımlılık gibi kafada biten bir hastalık olduğu için kafanı rahatlatacak, kendini eğlendirecek şeylerle meşgul olduğun sürece, hastalığın etkisinden kurtulman o derece azalır diye düşünüyorum.
Bu arada geçmiş olsun kardeşim, umarım kurtulursun bu hastalıktan.
@Sehmus Talay
eyvallah kardeşim.futbol falan oynayınca artık kasılmalar o kadar artmış ki , koşunca hızlı yürüyünce vucut kasılıyor sonrasında baş dönmesi oluyor.kafada biten bi hastalık değil yani istem dışı oluşan bişey , takıntı ya da başka bişey değil ki kafada bitereyim . otomotikmen sanki korku hormonu kendiliğinden zamansız çalışıyor.

nasıl düzelecem bilmiyorum :/ bi yol yok mu ?

ALLAH şifa versin kardeş sosyalleşme kısmına katılıyorum oldukça hayatın içinde kalmaya çalış
hacı hocaya da bi bakıl derim ben şifa bulanlar çok sonuçda belki sana da bi faydası olur.
@TheDaRKNesSs
bu durumdan dolayı evden çıkamıyorum artık , çünkü aşırı şiddetlenmiş. bu sene daha kötü olmuşum.
hacı hocaya gittim kaç defa ama fayda olmadı , türbelere gittim yine olmadı , bitkisel ilaç kullandım olmadı , doktora gittim ilaçlardan dolayı daha da arttı rahatsızlık .

ne yapacam bilemiyorum çaresiz kalmışım.beni yönelendirebileceğin hacı hoca ya da doktor var mı ? çözüm için ne yapmak lazım.

sosyalleş zorla ortamlara gir zamanla azalır bende öyleydim 16 yaşındayız 1 sene böyle gitti şu an iyiyim sadece aşırı terlemem kaldı o da geçse tamamım
@berkesabay123
rahatsızlık sosyal hayatımı etkilemiş durumda . bu işin içinden nasıl çıkacam bilmiyorum. bi yolu yok mu ?

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt