10 Senelik Pc'yi Tekrardan Yapılandırma

GO TO ADMIN PANEL > ADD-ONS AND INSTALL VERTIFORO SIDEBAR TO SEE FORUMS AND SIDEBAR
İyi forumlar arkadaşla başlıkta da belirttiğim gibi 10 senelik belki de daha eski toplama bilgisayarı en düşük fiyatla onarmak istiyorum ve bunun için bilgisi olan arkadaşlara muhtacım. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Intel® Core™2 Duo E7500 İşlemci 2.93 GHz
Ram: 4 GB (marka bilinmiyor)
Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3600 Series(3650)
SSD: 500 GB (marka bilinmiyor)

İkinci el olması bile sorun değil link atarak öneri yaparsanız çok sevinirim teşekkürler.

Bütçe aralığınızı tam olarak belirtin, 750 ti ekran kartı önerebilirdim ama o işlemciyle darboğaz yapacaktır, 2.el olarak r7 240, r7 250 ekran kartlarına bakabilirsiniz,ama şuankinden farkı olmayacaktır, bütçenizi bilmediğim için sağlıklı tavsiye veremiyorum dediğim gibi ama sağlam bir değişiklik gerekli.

SSD değildir o ya :D eski PC im de ki karttı kullandığın kart duygulandım.

GREY

[TechGuy]
İyi forumlar arkadaşla başlıkta da belirttiğim gibi 10 senelik belki de daha eski toplama bilgisayarı en düşük fiyatla onarmak istiyorum ve bunun için bilgisi olan arkadaşlara muhtacım. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Intel® Core™2 Duo E7500 İşlemci 2.93 GHz
Ram: 4 GB (marka bilinmiyor)
Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3600 Series(3650)
SSD: 500 GB (marka bilinmiyor)

İkinci el olması bile sorun değil link atarak öneri yaparsanız çok sevinirim teşekkürler.
Dostum amaç oyun falan oynamaksa edeceğin hiç bir masraf o bilgisayarı kurtarmaz. Ama günlük kullanım ve internette dolaşmak için ram ve ssd aldığın zaman başka hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz.

oyunlar için artık "ağzımızın tadıyla" şeklinde oynamak isteniliyorsa hightech pc ler haricinde ortalama olarak asgari i5 işlemci, 8 gb ram ve rx550 gibi bir sisteme ihtiyaç var artık.

Uzun yıllardır oyun oynayan birisi olarak şunu diyebilirimki bu benchmark sonuçlarına göre sistem beğenmeme hastalığı maalsef kapitalist düzenin getirdiği ve tüketim odaklı satışları artırmak amaçlı yapılan ilizyonlardan ibaret.Yukarıda yazdığım sistem ortalama her oyunu rahatlıkla çalıştıracak düzeyde.Herşeyi ultra ayarda oynamak istemeyen için ideal bir pc yapısıdır.Ek olarak ssd disk olayınıda unutmayalım,darboğaz sorunlarını büyük ölçüde absorbe eden bu disk yapılarıda düşük sistemlerde baya iş görüyor ancak eski core 2 işlemcili ve 8 gb dan az sistemlere gtx3080 kartta takılsa fayda etmez.Herşey ekran kartı değil çünkü.

Yani anakartın ne olduğu önemli eğer ki Quad işlemci desteği varsa veya xeon E5450 vb. işlemci desteği oluyorsa bir nebze upgrade yapabilirsin fakat onun için sağlam bir soğutucu lazım. (Overclock şart) Ayrıca anakartının 8GB RAM desteklediğini düşünmüyorum çoğu DDR2 anakart desteklemez, destekleyen de Combo anakartlardır onlarda geçmişte çok kullanılan anakartlar değildi. Ekran kartı olarak R7 250, 270 vb. kartlar alabilirsin fakat bence DDR3 sistem yap daha iyi sat hepsini neredeyse aynı fiyata DDR3 yapıyorsun sağolsun 2. el piyasası.

piyasa koşulları artık eskisi gibi değil.Neredeyse 10 yıllık konfigirasyonlu parçaları toplamaya kalksanız asgari 2000 tl para harcıyorsunuz ve istenilen performansda alınamıyor.

Şahsen 5 yıl önce keyfe keder topladığım makinemle idare ediyorum.Dönemine göre çok iyi makine toplamıştım ama 2 parça yüzünden tam anlamıyla oyun pc de olmamıştı.
i7 4770k,16 gb ddr3,asus maximus formula 6 temel bileşenlerim vardı.SSD diskim yoktu ve ati hd 5000 serisi bir ekran kartım vardı.2015 şartlarına göre yeterliydi,gerçi ben performans odaklı pc topladım hayatım boyunca ve ciddi su soğutma donanımları ile uğraştım (hazır olmayan,tek tek custom olarak toplanan sistemlerle).Bu makinemdede su soğutma sistemi uygulayacaktım ancak eski işlemci soğutucumun çapı i7 ye uymayınca stok fanla idare ettim.İş-güç hayat şartları derken ilgilenemedim.Zaman içinde stok fanın performansı düşünce kitlenmeler yaşadım pc de ve ekran kartım bu yüzden yandı.

Overclock işlemleri tecrübe isteyen işler,ben hep stok hızda kullandım ama işlemcim iyi bir su soğutmada stok 3.6ghz den çok rahat 5 ghz hızına gelebiliyor ancak stok fan veya iyi bir hava soğutma olsa bile değil 5ghz,4 ghz hızlarında bile performans alamıyorsunuz.

Hangi işlemciyi kullanırsanız kullanın,şayet işlemciniz "60 derece üzerinde" sıcaklıklara sürekli maruz kalıyorsa bilinki o işlemcinin ömrü kısalıyor demektir.Yani hangi ghz aralığında olursa olsun maksimum işlemci sıcaklıkları "60-65" arası olmalıdır.Hem performans hemde işlemci ömrü için bu şarttır.SU soğutma sistemleri ile hava soğutma sistemleri arasında en önemli fark "işlemci sıcaklıklarının ani yükselişlerini önlemesidir".PC kitlenmeleri genelde işlemciye ani yük binmesi ile birlikte boşta 40-50 derece iken (hava soğutmalı sistemlerde) birden 70-80 dereceye çıkması ile birlikte şayet pc konfigirasyonunun diğer bileşenleride ani yüklerde yeterli derecek kapasitesi yoksa pc kitlenir.Bu kitlenmeler anlık sıcaklık artışı ve sistemin kaldıramayacağı yüklerde meydana gelir.

Su soğutma sistemleri ise bu handikapların önüne geçer.Örneğin bir işlemcinin stok fanla boşta 40 derece ise su soğutma bu ortalama (hazır su sistemleri için) 30 dereceye düşer.Yükte ise sıcaklıklarda "ani artışlar görünmez",yani işlemci sıcaklığı daha yavaş artar ve işlemcinin üzerindeki stres frenlenir.Tam yük altında sıcaklıklar ise hep stabil kalır,60 derece veya 70 derece gibi (bu derecelerde stok fanda 90-100 derecelerde hep gider gelir)

Benim abd den daha önce parça parça aldığım su soğutma parçalarım var ancak işlemcime uyacak bir "cpu plate" parçası yok.İşlemci bloğum var ama onu yerleştiremiyorum.CNC ile kestirip yapacağım bir zaman ayarlarsam.Sistemi kurduğum zaman hedefim 5.5ghz aralığında,maksimum 65 derece yük altında işlemci sıcaklığı ile sistemi kullanmak.Bende i7 4770k olduğu için OC ye çok uygun,yaptığım zamanda forumda paylaşırım.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın bu arada..

piyasa koşulları artık eskisi gibi değil.Neredeyse 10 yıllık konfigirasyonlu parçaları toplamaya kalksanız asgari 2000 tl para harcıyorsunuz ve istenilen performansda alınamıyor.

Şahsen 5 yıl önce keyfe keder topladığım makinemle idare ediyorum.Dönemine göre çok iyi makine toplamıştım ama 2 parça yüzünden tam anlamıyla oyun pc de olmamıştı.
i7 4770k,16 gb ddr3,asus maximus formula 6 temel bileşenlerim vardı.SSD diskim yoktu ve ati hd 5000 serisi bir ekran kartım vardı.2015 şartlarına göre yeterliydi,gerçi ben performans odaklı pc topladım hayatım boyunca ve ciddi su soğutma donanımları ile uğraştım (hazır olmayan,tek tek custom olarak toplanan sistemlerle).Bu makinemdede su soğutma sistemi uygulayacaktım ancak eski işlemci soğutucumun çapı i7 ye uymayınca stok fanla idare ettim.İş-güç hayat şartları derken ilgilenemedim.Zaman içinde stok fanın performansı düşünce kitlenmeler yaşadım pc de ve ekran kartım bu yüzden yandı.

Overclock işlemleri tecrübe isteyen işler,ben hep stok hızda kullandım ama işlemcim iyi bir su soğutmada stok 3.6ghz den çok rahat 5 ghz hızına gelebiliyor ancak stok fan veya iyi bir hava soğutma olsa bile değil 5ghz,4 ghz hızlarında bile performans alamıyorsunuz.

Hangi işlemciyi kullanırsanız kullanın,şayet işlemciniz "60 derece üzerinde" sıcaklıklara sürekli maruz kalıyorsa bilinki o işlemcinin ömrü kısalıyor demektir.Yani hangi ghz aralığında olursa olsun maksimum işlemci sıcaklıkları "60-65" arası olmalıdır.Hem performans hemde işlemci ömrü için bu şarttır.SU soğutma sistemleri ile hava soğutma sistemleri arasında en önemli fark "işlemci sıcaklıklarının ani yükselişlerini önlemesidir".PC kitlenmeleri genelde işlemciye ani yük binmesi ile birlikte boşta 40-50 derece iken (hava soğutmalı sistemlerde) birden 70-80 dereceye çıkması ile birlikte şayet pc konfigirasyonunun diğer bileşenleride ani yüklerde yeterli derecek kapasitesi yoksa pc kitlenir.Bu kitlenmeler anlık sıcaklık artışı ve sistemin kaldıramayacağı yüklerde meydana gelir.

Su soğutma sistemleri ise bu handikapların önüne geçer.Örneğin bir işlemcinin stok fanla boşta 40 derece ise su soğutma bu ortalama (hazır su sistemleri için) 30 dereceye düşer.Yükte ise sıcaklıklarda "ani artışlar görünmez",yani işlemci sıcaklığı daha yavaş artar ve işlemcinin üzerindeki stres frenlenir.Tam yük altında sıcaklıklar ise hep stabil kalır,60 derece veya 70 derece gibi (bu derecelerde stok fanda 90-100 derecelerde hep gider gelir)

Benim abd den daha önce parça parça aldığım su soğutma parçalarım var ancak işlemcime uyacak bir "cpu plate" parçası yok.İşlemci bloğum var ama onu yerleştiremiyorum.CNC ile kestirip yapacağım bir zaman ayarlarsam.Sistemi kurduğum zaman hedefim 5.5ghz aralığında,maksimum 65 derece yük altında işlemci sıcaklığı ile sistemi kullanmak.Bende i7 4770k olduğu için OC ye çok uygun,yaptığım zamanda forumda paylaşırım.

Okuyamadım çoğunu sadece işlemci ömrü azalır kısmına gözüm takıldı da öyle bir şey söz konusu değil. Elimde 80 derecede sürekli çalışan 12 yıllık işlemci var ve geçmişte de aynı şekilde elime çok geçti işlemci bilgisayardaki en sağlam parçalardan biridir hatta en sağlamıdır dayanıklılık vb. şeylerde o yüzden ömür azalır diye bir şey yok ne kadar düzgün kullanırsan o kadar dayanır hatta bozulmayan işlemciler bile var 15 yıllık 20 yıllık elimde şuan duruyor.

Okuyamadım çoğunu sadece işlemci ömrü azalır kısmına gözüm takıldı da öyle bir şey söz konusu değil. Elimde 80 derecede sürekli çalışan 12 yıllık işlemci var ve geçmişte de aynı şekilde elime çok geçti işlemci bilgisayardaki en sağlam parçalardan biridir hatta en sağlamıdır dayanıklılık vb. şeylerde o yüzden ömür azalır diye bir şey yok ne kadar düzgün kullanırsan o kadar dayanır hatta bozulmayan işlemciler bile var 15 yıllık 20 yıllık elimde şuan duruyor.
10 yıl öncesi işlemciler bugünki işlemcilere nazaran daha dayanıklı işlemcilerdi zira ısınma katsayıları limitliydi ve her işlemcide 10-15 yıl dayanacak bir şeyde yok.Misal benim işlemcimin sırt yapısı diğer işlemcilere göre daha ince katman üretilmiş,yani ısınma katsayısı eski işlemcilere göre daha fazla dolayısyıla fazla sıcaklık her zaman elektronik cihazlara zarar verir,kullanım şekiline görede azalır yada uzar.Eski AMD işlemcilerin yapısıda böyleydi,çok performanslıydılar ama o performansa görede ısınma sorunları had sahfadaydı ve çoğu kez yanıyordu çünki eski AMD işlemcilerine uygulanan overclock işlemleri ısınmayı 2-3 kat daha artırıyordu ve bu hızlarda ani oluştuğundan sıcaklıklar yüzüncen işlemciler yanıyordu.

İntel işlemciler genelde sağlam oluyor,stok hızlarda kullandığınız sürece zaten sorun yok ama iş overclock yapmaya gelince herşeyin rengi değişiyor,ben bu açıdan yazmıştım ama öncekim mesajımın devamını okusaydınız çizdiğim çerçeveyi anlayacaktınız.

Benjamin91

Bir anlık hata..
bende quad q9505 8 gb ddr3 ram gt 1030 ekran kartı vardı (hala çalışıyor lakin dinlenmeye ayrıldı :D)

ben bu sistemle bf1,bf5,re7,the division 1,2,ac unity-syndicate ve espor oyunlarının hepsini oynuyordum bu sistemin aynısını yapabilirsen düşük bütçeli oyun bilgisayarın olabilir

ama bütçe kısıtlıysa öncelikle işlemciden başlayıp tek tek yenilemenizi tavsiye ediyorum

Son düzenleme:

her cümlenizi dikkatle okudum teşekkür ederim bilgiler için. öğrenciyim üniversiteye gideceğim okullar açılırsa tabii.. önerebileceğiniz fiyatı maksimumum 7 bin lira olan bir sistem mevcut mu hocam?

bende quad q9505 8 gb ddr3 ram gt 1030 ekran kartı vardı (hala çalışıyor lakin dinlenmeye ayrıldı :D)

ben bu sistemle bf1,bf5,re7,the division 1,2,ac unity-syndicate ve espor oyunlarının hepsini oynuyordum bu sistemin aynısını yapabilirsen düşük bütçeli oyun bilgisayarın olabilir

ama bütçe kısıtlıysa öncelikle işlemciden başlayıp tek tek yenilemenizi tavsiye ediyorum
teşekkürler bilgiler için. önerebileceğiniz laptop var mı acaba aktif oyun oynayıcısıyım fakat sistemim el verdiği kadar.. maksimum 7 bin tl olursa çok güzel olur..

İletileriniz Birleştirildi (Flood Yapmak Yasak)

Dostum amaç oyun falan oynamaksa edeceğin hiç bir masraf o bilgisayarı kurtarmaz. Ama günlük kullanım ve internette dolaşmak için ram ve ssd aldığın zaman başka hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz.
laptop almaya karar verdim hocam öğrencilik yüzünden. önerebileceğiniz 7 bin lira civarlarında bir laptop varsa önerirseniz süper olur..

Moderatör tarafında düzenlendi:
valla laptop arenası çok karışık şu sıralar zira dövizin dalgalanması ve pandemi dönemi üretimlerin durması piyasada olan tüm laptop ürünlerinin fiyatını ikiye katlamış durumda.Bundan 3-4 yıl önce yüzüne bakmadığımız i5 işlemcili 1500 tl lik makineler şimdi 6-7 binden başlıyor.Gerçekten çok iç karartıcı bir durum söz konusu laptop piyasasında.

Oyun laptop alayım deseniz 30-40 bin tl makasına zıplamış fiyatlar.Yani yeni ürün gelmediği içinde şu zaman aralığında 7000 tl ye önereceğim bir laptop ne yazıkki yok.Laptopda şayet oyun oynayacaksanız i7 işlemcili ve ssd diskli bir makine bakmanız lazım.Yani söylediğim fiyatlara ben motosiklet alıyorum :)

kafanızdaki rakama göre sıfır piyasada i5 işlemcili ama ekran kartı konusunda çok vasat olan makineler var şuan.Sadece okul-ofis işlerini görürsünüz.

Tavsiyem ikinci ele yönelik bakın veya fırsat kampanyalarını takip edin zira yılbaşı indirimleri gelecektir yakında,sıfır piyasası bildiğiniz cadı kazanı olmuş vaziyette.

Torrent-Oyun Discord

Oyunlar

Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Yasal Uyarı

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.
Üst Alt